İngiltere'den 'karantina' kararı!

İngiltere'den 'karantina' kararı!
29 Temmuz 2021, 09:07
İngiltere hükümeti Covid-19 kısıtlamaları kapsamındaki uluslararası seyahat kurallarında birtakım değişiklikler yaptığını duyurdu.

Yeni kurallara göre, ABD ve AB'den iki doz aşılanmış olarak İngiltere'ye gelen yolcuların karantina uygulama zorunluluğu olmadığı belirtildi. Uluslararası seyahatlere yönelik yapılan değişikliğin 2 Ağustos Pazartesi günü yerel saat ile 04:00'de yürürlüğe gireceği açıklandı.

Sadece aşılanmış kişiler için geçerli olacak

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, uygulamanın yalnızca tamamen aşılanmış kişiler için geçerli olacağını ve yolcuların İngiltere'ye gelmeden önce ve geldikleri ikinci günde Covid-19 testi yaptırmaları gerektiğini ifade etti. İngiltere'de 19 Temmuz'dan bu yana, hükümetin belirlediği seyahat koridorlarındaki sarı listede yer alan ülkelerden İngiltere'ye gelen iki doz aşılanmış kişilerin karantina uygulama zorunluluğu bulunmuyor. Sarı listede bulunan ülkelerden yalnızca Fransa'ya karantina kuralı uygulanıyor.

İki doz aşı olanlar Covid-19 testi yaptırmayacak

İngiltere hükümeti iki doz aşı olan kişilerin korona virüs tespit edilen kişilerle temasları halinde, test yaptırmak zorunda olmadığını duyurdu. Hükümetin 16 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe gireceğini belirttiği yeni kurallara göre, Covid-19'a karşı tamamen aşılanmış kişilerin virüs tespit edilen kişilerle temasları halinde sadece semptom göstermeleri halinde test olmaları gerekiyor.

Hükümet, 16 Ağustos'tan itibaren iki doz aşı olanların karantina uygulamaları gerekmediğini duyurmuştu. Yeni karara göre tamamen aşılanmış kişilerin karantina uygulamamasına ek olarak test yaptırmaları zorunluluğu da kaldırılmış oldu.

16 Ağustos'a kadar korona virüs tespit edilen kişilerle temasta bulunanlar ise 10 günlük karantina uygulamaya ve test yaptırma zorunluluğu devam edecek.

Yorumlar
Seyyah
29 Temmuz 2021, Perşembe 02:05
Türkiye ne zaman açılacak. Ne vize alabiliyoruz. Ne vizeli olanları... Ticari işi olanlara bir kolaylık varmı acaba?
Ilhami bayram tufan
29 Temmuz 2021, Perşembe 12:45
Turkiye gidişler serbest mi oluyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha