İngiltere’den haftada 120 uçak iniyor

İngiltere’den haftada 120 uçak iniyor
10 Haziran 2022, 14:12
İki yıldır pandemi nedeniyle tatil özlemi yaşayan başta Avrupalı ve yakın coğrafyalardaki turistler olmak üzere, Türkiye’ye gelişlerde dikkat çeken artışlar var.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş hali devam ederken, turizmde iki ülkenin eksikliği hissediliyor. Ukrayna’dan halihazırda uçuşlar olmazken, Rusya’dan gelişler ise oldukça kısıtlı. Bu sezon Türkiye turizminde Avrupa coğrafyasından her ülkenin yükseliş grafiğinde olduğu fark ediliyor.

Dalaman'a İngiltere'den 120 uçak iniyor, İngiliz ve Alman turist rekoru kıracağız

Milliyet Gazetesi'nden Duygu Erdoğan'a değerlendirmelerde bulunan TÜRSAB Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Özgen Uysal, Dalaman Havalimanı’nın hitap ettiği bölgede çok yoğun İngiliz turist olduğunu, Almanların talebinin de hissedilir olduğunu söyledi. Uysal, “İngiltere’den buraya haftada 120 uçak iniyor, bu maksimum oran. İngiliz ve Alman turist açısından 2019 rekorunu kıracağımızı görüyoruz” dedi. Uysal, Ukrayna’dan zaten uçuşların olmadığını, Rus turist sayısının ise çok az görüldüğünü belirtti.

Kaynak pazarlar yükseliyor

Türkiye’nin kaynak pazarları arasında İngiltere ve Almanya’nın geçen yıllarla karşılaştırıldığında yaptığı atağın dikkat çektiğini anlatan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Ukrayna ve Rusya’nın eksikliğinin hissedilmeye devam edeceğini söyledi. Sili, “Alanya’da özellikle Alman ve İskandinav turistlerinin ağırlığı olacak. Diğer bölgelerde İngiltere önde. Ukrayna’nın hiç olmaması, Rusya’nın çok düşük sayılarda gelişleri olması sorunlarımız ama diğer kaynak pazarların artışındaki farkı da görüyoruz” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha