İngiltere bugün karar vermeyecek... Sistem değişiyor!

İngiltere bugün karar vermeyecek... Sistem değişiyor!
16 Eylül 2021, 17:21
İngiltere Türkiye'nin kırmızı listede yer aldığı seyahat listelerini bugün güncelleyecekti. Ancak son dakikada erteleme geldi.

İngiltere'nin Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında oluşturduğu kırmızı, sarı ve yeşil seyahat listelerini bugün güncellemesi bekleniyordu.

Yarına ertelendi

Ancak son dakikada güncelleme yarına ertelendi.

The Independent'a konuşan kaynaklar seyahat kurallarında uzun süredir beklenen güncellemenin yarın( 17 Eylül Cuma) günü duyurulacağını söyledi.

Gazetenin haberinde güncellemenin İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps tarafından Cuma günü geniş kapsamlı bir duyuruyla yapılacağı belirtildi.

'Liste ve test sayısı azalacak'

İngiliz basınında çıkan haberlere göre seyahatlerle ilgili beş ayrı trafik ışığı kategorisinden oluşan mevcut karmaşık sistemin üçe indirileceği öne sürüldü. Sadece İrlanda'nın Birleşik Krallık'a seyahat konusunda herhangi bir kısıtlama olmaksızın özel "süper yeşil" statüsünü koruması bekleniyor. Diğer uçta, yüksek riskli ülkelerin yer aldığı kırmızı liste devam edecek.

Bunun yanı sıra yarınki güncellemeyle PCR testinin azaltılacağı ve kehribar rengi listenin rafa kaldırılacağı öne sürüldü.

Financial Times'ta yer alan analize göre Birleşik Krallık'a gidecek yolcular ülkeden ayrılmadan önce "uçmak için bir teste" girmek zorunda olmayabilir.

Türkiye'yle ilgili sarı liste beklentisi

Türkiye Mayıs'tan bu yana İngiltere'nin seyahat açısından kırmızı listesinde yer alıyor.

Mevcut kurallara göre Türkiye'den İngiltere'ye yalnızca İngiliz vatandaşları ve oturma izni olanlar gidebiliyor ve 11 gecelik otel karantinası için 2 bin 285 sterlin ücret ödemesi gerekiyor.

Türkiye'den İngiltere'ye gelip otel karantinasından muaf olmanın tek yolu, sarı veya yeşil listedeki bir ülkede 10 gece geçirmek.

İngiltere'de seyahat uzmanları yarınki güncellemede Türkiye'nin kırmızıdan sarıya geçeceği yönünde tahminde bulundu.

Turizm danışmanı Paul Johnson, "Bence durum değişecek. İngiliz hükümetinin üzerinde Türkiye'yi kırmızı listede tutmasının sebeplerinin altını doldurması için çok baskı var. Şu anda geçerli bir sebep yok" diyor ve ekliyor:

"Türkiye eskisinden çok daha iyi durumda. Sarı listede olan birçok ülkeden, çok daha düşük vaka sayılarına sahip. İngiliz hükümetinin de bunu görüp Türkiye'yi kırmızıdan sarıya geçireceğine eminim."

Covid-19 veri analisti Tim White White ise "Türkiye bir AB ülkesi olsaydı ve vaktinde biraz daha iyi bir veri paylaşımı yapsaydı, bence zaten kırmızı listede bu kadar uzun süre kalmazdı" diye konuşuyor.

Yorumlar
güven savaş
16 Eylül 2021, Perşembe 09:59
tarafsız bir dünya istiyoruz
güven savaş
16 Eylül 2021, Perşembe 09:56
pozitif haberler piyasayı canlandırır
Serkan
16 Eylül 2021, Perşembe 09:30
Bizde sadece 4 tane fakir ülkeye 14 gün hotel karantinasi uygulaniyor fiyati ingilterenin 10 kati 24000 tl sanki diger 154 ulkede covid 19 yokmuş gibi
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha