İngilizler nereye gidiyor?

İngilizler nereye gidiyor?
07 Ağustos 2021, 13:44
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz kişisel bloğunda İngiliz turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz kişisel bloğunda İngiliz turistlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

'Anlaşılır gibi değil'

Bu yılın turizm açısından en büyük hayal kırıklığının İngiltere’nin 12 Mayıs itibarı ile Türkiye’ye uçuşları kapatması olduğunu belirten Yavuz " Önceleri korona varyantlarının yayılmasına engel olması için yüyürlüğe konulduğu düşünülen Trafik lambası uygulamasının zamanla ülkelerdeki vaka sayılarına göre revize edileceği bekleniyordu. Ancak uygulamada Türkiye gibi sürekli kırmızda tutulan bazı ülkeler hayal kırıklığı yaşadılar. Örneğin 3 haftada bir yapılan güncellemelerde Türkiye’den daha fazla vaka olan bir çok ülkenin kırmızıdan sarıya, sarıdan yeşile dönüştürüldüğünü, Türkiye’nin ise Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Şili gibi ülkeler ile aynı statüde tutulduğunu ve hatta bütün engellere rağmen Türkiye’ye geleceklerin dönüşlerindeki zorunlu 10 günlük otel karantina ücretinin 1750 Sterlinden, 2285 Sterline çıkarılması anlaşılır gibi değildir." ifadelerini kullandı.

Yavuz yazısına şöyle devam etti:

İngiltere’nin özellikle Türkiye konusundaki bu tutumu hem kendi ülkesinde, hem turizm dünyasında oldukça garipsenmiştir. Dün yapılan güncellemede Delta virüsünün yayıldığı Hindistan bile kırmızı listeden sarıya alınırken, Türkiye’nin kırmızı listede tutulması akıl ve mantık ile çelişmektedir. Avrupa’dan Türkiye dışında hiçbir ülkenin bulunmadığı kırmızı listede Arjantin , Brezilya, Şili, Bangladeş, Küba, Kongo, Kenya, Nepal, Pakistan, Filipinler, Sudan, Srilanka, Tunus ve Uganda gibi Güney Amerika, Afrika ve Asya’dan 60 ülke bulunuyor.

Hâlihazırda Sarı listede 145, Yeşil listede 36 ülke bulunuyor. Listelere bakıp, ülkelerdeki vaka sayıları ve aşılanma oranları kıyaslandığında o kadar çok mantıksızlık görülüyor ki,’ bunun altında başka nedenler mi yatıyor?’diye düşünmemek elde değil.

*Mesela, John Hopkins üniversitesi verilerine göre 97.000 ölümün ve % 3,3 lük aşılanmanın olduğu İran nasıl sarı listeye girebiliyor?

*Aynı şekilde sadece % 1,2 aşılanmanın olduğu Irak ‘ta sarı listede yer alıyor.

*Halkının ancak %1,7 aşılanmış olan Ermenistan da sarı listede.

Birbiri ile çelişen o kadar veri var ki. Eğer bir bilgisayar bu verileri alıp sisteme girseydi Türkiye çoktan en azından sarı listede olur, Almanya’nın yüksek rizikolu ülke ilan ettiği Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya, Portekiz, Hindistan ise kırmızı listeye alınırdı.

İngilizler nereye gidiyor?

Bu arada dünyada en çok tatil yapan ülkeler arasında bulunan İngiliz vatandaşları Delta varyantından kaynaklanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen, gevşemelerin başlaması ile birlikte tatillerine yapmaya başladılar. Özellikle Akdeniz ülkelerini tercih eden İngilizler, Türkiye alternatifinin ortadan kalkması ile başta İspanya, Portekiz ve Yunanistan sahillerini doldurdular.

Akdeniz’deki en önemli 16 havalimanının iki aylık gelişlerine baktığımızda Haziran ve Temmuz ayında en az 900.000 İngiliz turistin Akdeniz bölgesinde tatil yaptığını görüyoruz. Bizim istatistiğini tutmadığımız diğer ülke ve diğer havalimanlarını da göz önünde bulundurursak iki ayda 1 milyon İngiliz turistin Akdeniz ülkelerinde tatil yaptığını öngörebiliriz. İngilizlerin öncelikli tercihi İspanya, Portekiz ve Yunanistan oldu.

Yine gelecekler….

Son yıllarda özellikle Ege ve Antalya için önemli hale gelen İngiliz pazarının tam yükselmek üzereyken bu şekilde engellenmesi bölgede 300-400 bin civarında İngiliz turistin kaybı anlamına geliyor. 2019 yılında ülkemize 2,5 milyon, korona gölgesinde geçen 2020 yılında ise 820.000 İngiliz turist gelmişti.

Bir sonraki güncellemenin Ağustos sonunda yapılacağından yola çıkarak, sezon sonuna yaklaşırken Türkiye’nin bu yıl için İngiliz turist almasının artık mümkün olmadığını düşünebiliriz. Ağustos sonunda yapılacak bir revize bile önemli bir yoğunluk sağlayamayacaktır.

Bu sene Antalya yerine Portekiz’e giden İngiliz turistleri seneye bekliyoruz…

Yorumlar
Cüneyt asıl
08 Ağustos 2021, Pazar 11:12
İngiliz turist artık eskisi gibi olmayacak.. ya başka pazar olmalı yoksa İngiliz turistlerin yoğun geldiği Bodrum/Marmaris/Fethiye/Kaş gibi yerlerde otel satışları ve iflaslar artar... Bizimde 3 butik otelimiz var Kaş ta böyle giderse 2 yıla ya kapatır ya satarız..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha