İngilizler hareketlendirdi... Açık otellerde son doluluk rakamları belli oldu

İngilizler hareketlendirdi... Açık otellerde son doluluk rakamları belli oldu
20 Temmuz 2020, 09:43
İngiliz turistin 15 Temmuz'da ayak bastığı Ege Bölgesinde otel doluluk rakamları da belli oldu.

Dünyanın da en gözde tatil beldeleri arasında yer alan Bodrum, Fethiye ve Dalaman'ı da içine alan Ege Bölgesinde doluluk rakamları belli oldu. Sabah'tan Betül Alakent bölgede güvenli turizm için alınan önlemleri yerinde inceledi.

Doluluk yüzde 30'larda

İngiliz turistin 15 Temmuz'da ayak bastığı Ege bölgesindeki açık otellerde doluluk oranı yüzde 30'lara yükseldi. Ancak turizmciler ağustos ayından umutlu... Birçok otel sosyal mesafeyi sağlayabilmek için kapasitesinin yarısını kullanıyor. Bölgeye tatile gelen turistler ise alınan tedbirlere hayran kalmış. Turistler, "Türkiye beklentilerimizi aştı, güvenle tatil yapıyoruz" diyor. Bölge esnafının en büyük sorunu ise gece saat sınırının uygulanması. Bölgede hareketliliğin saat 10'da başladığını belirten esnaf, izinlerin gece 2-3'e kadar uzatılmasını talep ediyor.

Uysal: Otellerin yarısı açık, 1 Ağustos'tan itibaren İngiliz turist artacak

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı ve Alize Otel'in sahibi Bülent Uysal Fethiye'de bulunan 400 tesisin yüzde 75'inin Turizm Bakanlığı'na bağlı olduğunu söyledi. Bölgede otellerin yarısı açıldığını belirten Uysal, " Açık otellerin hepsinde tüm pandemi tedbirleri üst seviyede alındı. Denetimler çok sıkı. Şu anda en güvenli yerler oteller... Turizm Bakanlığı'nın belirlediği sertifikayı alan tesisler iddia ediyorum dünyanın en güvenli tesisleridir. Birçok otel yarı kapasiteyle başladı. Doluluk yüzde 25'lerde. 1 Ağustos'tan itibaren İngiliz turist artacak. Sezonu kasım ayına uzatmayı planlıyoruz." diye konuştu.

Batum: Ağustos'ta 250-300 oda dolu olur

Hilton Dalaman Genel Müdürü ve GETOB Başkan Yardımcısı Tunç Batum GETOB'A bağlı otellerin İngilizlerin gelişine bağlı açılmaya başladığını ifade etti. Batum, " İngiliz turistin yoğunluğuna bağlı olarak otellerin yüzde 80'inin açılacağını düşünüyoruz. Biz Hilton Dalaman olarak haziranda tesisimizi açtık. Pandemiye 700 bin TL'ye yakın yatırım yaptık. Haftalık 10 bin maske tüketimi var. 466 odamız var. Yüzde 60'ın üzerine çıkmayacağız. Sosyal mesafeyi başka türlü koruyamayız. Ağustosta 250-300 oda dolu olur. Eylül-ekime İngiliz turistten yoğun talep geliyor." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha