İngiliz hükümetine görülmemiş tepki!

İngiliz hükümetine görülmemiş tepki!
28 Mayıs 2021, 11:57
TUI UK, easyJet, Jet2, BritishAirways, Ryanair ve diğer İngiliz havayolu şirketleri İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a sert ifadelerle dolu şikayet mektubu yazdı.

İngiltere hükümetinin kafa karıştıran seyahat tavsiyeleri havayolu ve seyahat şirketlerini vurdu. easyJet, British Airways, Ryanair gibi şirketler İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a şikayette bulundu.

'Aşılama başarısı yok ediliyor'

İngiltere hükümetinin yurtdışı seyahatleri konusunda kafa karıştıran tavsiyelerine havayolu ve seyahat şirketleri de itiraz etti. Şirketler bakanların güvenli ülkeler konusunda verdikleri kararlarda şeffaf olmadığını söyledi. Şirket yöneticileri İngiltere’nin Avrupa’nın gerisinde kaldığını ve korona virüs aşılama programıyla yakalanan başarının yok edildiğini söyledi ve kayıp bir yaz döneminin daha sektör için ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Bu şekilde tüketicilerin tatil planı yapması imkansız, iflaslar gelebilir

The Guardian’ın haberine göre easyJet, BritishAirways, Ryanair, Jet2, Tui UK ve diğer şirketler İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yazarak bakanların seyahatin tehlikeli olduğu konusundaki yorumlarına yönelik şikayetlerini bildirdi. Şirket yöneticileri hükümetin vatandaşlara seyahat etmemelerini tavsiye etmesini eleştirdi.

Mektupta, “hükümetin bu yaz uluslararası seyahatlerde anlamlı bir açılmayı istemedi görülüyor ve bu senaryo altında şirketler ve tüketiciler için planlama yapmak imkansız, o kadar ki bazı İngiliz şirketlerinin iflas etmesinden endişe duyuyoruz” dendi.

Lundgren: Seyahat listesi şeffaf değil, hükümet bunu tahmin oyununa çevirdi

easyJet CEO’su Johan Lundgren ise hükümetin seyahat için yeşil ışık yaktığı ülkelerin belirlenme sürecinde şeffaflık olmadığını söyledi ve “hükümet bunu bir tahmin oyununa çevirdi ve veriler ile bilim temel alınmıyor. Şirketlerin planlama yapması inanılmaz derecede zorlaştı” dedi.

Lundgren İngiltere’yi Avrupa hükümetleriyle karşılaştırarak, Avrupa’da seyahatleri mümkün kılmak için işbirliğine açık bir tutum izlendiğini ifade etti. Seyahat şirketleri hükümetin oluşturduğu kafa karışıklığının, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesinin ‘trafik ışığı’ sistemiyle paralellik taşımamasıyla birlikte daha da arttığını söyledi. Jet2holidays CEO’su Steve Heapy bu durumun öfke verici olduğunu söyledi.

Heapy, “iki ayrı listenin olması tamamen kafa karıştırıcı… birbiriyle çelişen bilgiler ışığında karar almamız gerekiyor” dedi. Açıklamasının devamında, “benim şirketimde bir departman diğerinden farklı bir şey söylediğinde onları ofisime çağırır ve kafalarını birbirine vururdum. Bu ise olması gereken bir şey. Bu oldukça basit, müşteriler seyahat edip edemeyeceğini bilmek istiyor. Bir cevap verilmeli” ifadelerini kullandı.

Flintham: Avrupalılar bizi şaşkınlıkla izliyorlar

Tui UK’in üst düzey yöneticilerinden Andrew Flintham ise birçok müşterinin “seyahat etmek ya da etmemek konusunda etik bir karmaşa içinde olduğunu” söyledi. Açıklamasında, “ Bunu Hollanda, Belçika ya da Almanya’daki şubelerimizle karşılaştırdığımızda Avrupalıların bizi şaşkınlıkla izlediğini görüyoruz. Çok güçlü bir pozisyondayız, en iyi aşı programını yürütüyoruz ve bunun avantajlarını kullanmıyoruz” dedi.

Bir başka kayıp yaz daha geçiremeyiz

Lundgren korona virüsün Hindistan varyantıyla ilgili endişeleri önemsiz gördüğünü söyledi ve aşıların yeterli etkinlikte olduğu dair kanıtların olduğunu ifade etti. Ancak, “İngiltere’nin havayolu sektörü ciddi sonuçlarla karşılaşmadan bir başka kayıp yaz daha geçiremez” açıklamasında bulundu. Lundgren hükümetin hazır olması ve müdahaleye hazırlanması gerektiğini söyledi.

Bunun nedeninin ise sektördeki oyuncuların faaliyet göstermesinin hükümet tarafından engellemiş olması olduğunu açıkladı. Küresel havacılık kurumu IATA da eleştirilere katıldı ve IATA Genel Direktörü Willie Walsh, “İngiltere’deki durum tamamen absürd bir hal aldı ve siyasiler belirsizlik yarattı” dedi. Açıklamasının devamında, “ben seyahat etme konusunda tereddüt etmezdim ve İngiltere hükümetinin de verileri temel alarak yeniden değerlendirme yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha