İlk veriler geldi...Erken rezervasyona Türkiye damgası

İlk veriler geldi...Erken rezervasyona Türkiye damgası
29 Ocak 2020, 09:43
Rus tur operatörlerinin Ocak ayında erken rezervasyon sonuçlarına göre Türkiye'ye yönelik olağanüstü ilgi var.

Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)'un sitesinde yer alan değerlendirmeye göre Rusya'dan tur operatörleriyle 2020 yaz sezonu için yapılan erken rezervasyon turlarının yüzde 57'sini Türkiye tatilleri oluşturuyor. Bazı büyük tur operatörlerinin Türkiye'ye yönelik turlarına yapılan erken rezervasyonlarında yüzde 200'e yakın artış yaşanıyor. Bu artışta yüzde 40-50'ye ulaşan erken rezervasyon indirimleri de etkili oldu.

2019 yılında Rusya'dan Türkiye'ye paket turlarla gelen turist akışı en az yüzde 15 arttı. 2019'da Antalya otellerinde fiyatlarda önemli artışa rağmen, birçok Rus, fiyat-kalite oranı açısından Türk tatil yerlerine alternatif bulamadı.

Bir çok Rus tur operatörü 2020 yaz turlarıyla ilgili erken rezervasyonlara Ocak ayında başladı. Rus Federal Seyahat Acentaları Ağı verilerine göre Mayıs ve Ekim ayları arasındaki tüm paket tur erken rezervasyonlarında Türkiye'nin payı % 57,4 olarak gerçekleşti. Türkiye'nin ardından gelen Yunanistan ise Rus paket turları erken rezervasyon pastasından sadece yüzde 9.12'lik pay aldı.

Söz konusu veriler önde gelen tur operatörleri tarafından onaylandı. Örneğin, Ocak ayında Pegas Touristik'in, 2020 yaz sezonu satışlarında Türkiye'nin payı yüzde 65, TUİ'nin satışlarında Türkiye'nin payı yüzde 70, İntourist'in satışlarında ise Türkiye'nin payı yüzde 50'den fazla gerçekleşti.

Türkiye paket tatillerinde yüzde 200'lük artış

Türkiye'ye yönelik turların erken rezervasyon sonuçları tur operatörlerini bile şaşırttı. Paket turlara talepte geçen yılın Ocak ayına göre olağanüstü artış yaşanıyor. PEGAS Touristik Türkiye turları erken rezervasyonlarında yüzde 80, Coral Travel, TUI Rusya ve Anex Tour ise yüzde 200'ün üzerinde artış yaşadı. Sonuç olarak, Ocak 2020'de, bazı tur operatörleri, 2020 yaz sezonu için Türkiye'ye planlanan toplam tur paketi hacminin üçte birini gerçekleştirmeyi başardı. Rus tur operatörleri Nisan ayına kadar) Türkiye yaz turlarının % 55-65'ini satmayı hedefliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha