İlk kez böyle bir teklif dile getirildi!

İlk kez böyle bir teklif dile getirildi!
27 Mart 2019, 09:35
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gündeme getirdiği Rusların Türkiye'ye kimlikle seyahat uygulamasının turist akışını nasıl etkileyeceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rusların Türkiye’ye kimlikle seyahat etmesi konusunu ele alacağı görüşme öncesinde Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, böyle bir karar alınması halinde, Türkiye’ye gelen turist akışının kesinlikle artacağını söyledi.

Lomidze, bu yönde bir adımın Türkiye'ye turist akışını nasıl etkileyeceği konusunda Sputnik'e değerlendirmede bulundu.

Türkiye böyle bir girişimi ilk kez dile getirdi

Rusya vatandaşlarına yönelik benzer bir uygulamanın Ermenistan'da olduğunu belirten Lomidze "Ermenistan'la olan ilişkilerde de Türkiye ile olan ilişkilerde de bu karşılıklı bir anlaşma meselesi. Sözkonusu değişiklikler sunulur, iki taraf da onaylar. Genellikle turist akışı bakımından son derece olumlu etkisi oluyor. Türkiye'nin böyle bir girişimi ilk kez dile getirdiğini de belirtmekte fayda var" dedi.

Sayı tartışmasız artar ama fiyatlarda önemli

Türkiye ile böyle bir karar alınması halinde Rus turist akışının tartışmasız artacağını kaydeden Lomidze "Şimdilik ne kadar bir artış olacağını söylemek için zor. Bu Türk tarafından hangi fiyatların teklif edileceğine bağlı. Fiyatlar bu yıl geçen yıla kıyasla oldukça yüksek. Ancak hedef kitlenin artacağına şüphe yok" ifadelerini kullandı.

Bu yıl Rus turist sayısında yüzde 10 artış bekleniyor

Lomidze, bu yıl Türkiye'ye kaç Rus turistin geleceği hakkında da şu değerlendirmede bulundu: "Fiyat değişikliği ile bağlantılı olarak, geçen yıllardaki dinamik, yani her yıl ortalama yüzde 20 daha fazla turistin gelmesi bu yıl pek mümkün değil. Türkiye'ye giden Rus turist sayısındaki artışın bu yıl ortalama yüzde 10 olması bekleniyor. Erken rezervasyonlar üzerinden bunları söylüyoruz, henüz rezervasyonlar bitmedi."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha