'İkramiyeyi geri verecek misiniz' sorusunu cevapladı

'İkramiyeyi geri verecek misiniz' sorusunu cevapladı
16 Ekim 2019, 13:10
İflas eden Thomas Cook'un eski CEO'su Peter Fankhauser İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Komitesi’nde milletvekillerinin sorularını cevapladı. .

Thomas Cook'un CEO'su Peter Fankhauser milletvekillerinin maaşıyla ilgili sorduğu sorulara cevap verdi. Fankhauser, Thomas Cook'un iflası için çok üzgün olduğunu ancak maaşı için çok çalıştığını savundu. Fankhauser, Kasım 2014'ten bu yana 8,3 milyon sterlin kazanmıştı.

İkramiye konusunda kararsız

Beis komite başkanı Rachel Reeves, Fankhauser'e 1,5 milyar poundluk borçla iflasa sürüklenen Thomas Cook'u kurtarma anlaşmasını yapamadığı için ikramiyesini geri vermesi gerekip gerekmediğini sordu. Milletvekilleri Thomas Cook'un eski çalışanlarına destek olmak için 750 bin sterlinlik ikramiyeyi devretmesini istedi. Fankhauser, “Bu şirketin başarısı için yorulmadan çalıştım, bir anlaşmayı garanti edemediğim için çok üzgünüm.” diyerek, ikramiyeyi geri verip vermeme konusunda karar vermeyeceğini söyledi. Fankhauser 750 bin sterlinlik 2017 bonusunu geri çekilebilirdi, ancak bunun yüzde 30'u şimdi hiçbir değeri olmayan hisseler içeriyordu. Eski CEO, hisselerinin yarısını koyarak “şirkete bağlılığının gösterildiğini” söyledi.

Elimden gelen her şeyi denedim

Thomas Cook'tan tatil rezervasyonu yapan milyonlarca müşteriye verdikleri sıkıntı için üzgün olduğunu ifade eden Fankhauser, " İşi yüksek hızda dönüştürmek için elimden gelen her şeyi denedim. Aİşi dönüştürmede yeterince hızlı değildik.” diye konuştu. Thomas Cook'un iflası 9 bin kişiyi işsiz bıraktı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha