İki değerli arazi tahsis edilmişti...5 ve 7 yıldızlı otel yalan oldu!

İki değerli arazi tahsis edilmişti...5 ve 7 yıldızlı otel yalan oldu!
04 Şubat 2020, 12:20
Sapanca’da Valilik tarafından Arap sermayeli Merosa Şirketler Grubu’na tahsis edilen iki değerli arazi üzerinde 5 ve 7 yıldızlı iki otel yapılacaktı.

2013-2014 yıllarında Sapanca’da iki değerli arazi Sakarya Valiliği tarafından Arap sermayeli Merosa Şirketler Grubu’na tahsis edilmişti. Arazilerin tahsisleri törenle yapılmıştı. Ancak oteller yalan oldu. Sakaryayenihaber yazarı Sezai Matur konuyla ilgili son bilgileri köşesinde paylaştı. Matur'un yazısının ilgili bölümü şöyle:

" Şirket Ünlüce’deki 5 yıldızlı otelin kaba inşaatını bitirmeden krize girdi.

İnşaat çürümeye terk edildi.

Mahmudiye’deki 7 yıldızlı otel inşaatına ise hiç başlanmadı.

7 yıldızlı olacağı söylenen otelle ilgili yer tahsisinin yapıldığı törende konuşan dönemin Sakarya Valisi Mustafa Büyük “Sakarya’da uluslararası sermayenin de dahil olduğu, nitelikli, kaliteli ilave katma değer ve değer katacak bu yatırımların hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah kısa sürede diğer süreçler de tamamlanır ve yatırım nihayete ererek ülkemize, ilimize, Sapanca ilçemize hayırlı olur” dedi.

Merosa Uluslararası Yatırım Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Katipoğlu ise “Bin yataklı, 7 yıldızlı otel konsepti düşünüyoruz. Sapanca’da ilki yaşatmak istiyoruz. Uluslararası resort söz konusu. Sakarya ve Sapanca’yı sevdik. Arapların en çok tercih ettikleri hava, su ve yeşilliktir. 49 yıllığına anlaşma ile araziyi devralıyoruz, buradaki yatırımın değeri 85 milyon dolar” diye imzaladıkları sözleşmenin içeriğinden söz etti.

Merosa bu arazileri 49 yıllığına aldı ama verdiği sözü tutmadı.

Sanırım geçen yıldı.

Yusuf Katipoğlu ile telefonda görüşmüş ve yatırımların akıbetini sormuştum.

Ekonomik sıkıntıları olduğunu, çözdüklerinde yatırımlara tekrar başlayacaklarını söylemişti.

Ama olmadı.

İnşaatlara başlayamadılar.

Elite World gibi Sapanca’ya katkı sağlayacak, Sapanca’yı Türkiye’nin önemli bir kongre merkezine dönüştürecek yatırımların aksaması Sakarya adına bir kayıp…

Bu noktada Sakarya Valiliği’nin sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi ve yeni yatırımcı bulması gerekiyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha