İki açılış neden gecikti?... Bakan Ersoy'dan açıklama!

İki açılış neden gecikti?... Bakan Ersoy'dan açıklama!
18 Mayıs 2020, 09:10
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bodrum Kalesi ve Sümela Manastırı'yla ilgili son durum hakkında bilgiler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bodrum Kalesi'ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi ve yetkililerden bilgi aldı

Koronavirüs sebebiyle aksamalar yaşandı

İnceleme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, kaleyi Müzeler Haftası'nda açmayı planladıklarını ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamaları nedeniyle bazı aksamalar yaşandığını dile getirdi.

Bodrum Kalesini en geç Haziran sonunda açacağız

Ekiplerin bu süreçte gelip gitmesinde ve malzeme tedarikinde birtakım sıkıntılar meydana geldiğin anlatan Bakan Ersoy, "Bodrum Kalesi'ni çok az bir gecikmeyle en geç Haziran sonunda açacağız gibi gözüküyor. Böylece Bodrum'un sezonu da başlamış olur diye düşünüyorum. Beraberinde kaleyi de hizmete alırız diye düşünüyoruz. Zaten sona gelindi, şu an toparlanma kısmına geçildi. Hızlı bir şekilde sonuçlanır." diye konuştu.

Bakan Ersoy, Bodrum Kalesi'nde ilk etapta hem çevre düzenlemesi hem de duvarların düzenlenmesinin yapıldığını kaydetti.Dünyanın en önemli batıklarından birinin de Bodrum Kalesi'nde olduğuna dikkati çeken Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

"Batığın olduğu bölgede çok ciddi bir çalışma yapılıyor. Cam müzesi kısmında bir yenilik var. Birinci etabı geçen sene açılmıştı. Şimdi ziyaretçi uzun süre kalabilecek diyebilirim. Hendek civarında, top mazgallarının olduğu yerde yeni alanlar keşfedildi. Daha önce kullanılmayan atıl durumda olan yerlerde çevre düzenlemesiyle hem Bodrum'a hâkim hem kaleye hâkim köşeler de yaratıldı. Ziyaretçiler, çok daha keyifli bir Bodrum Kalesi ile karşılaşacak."

"Sümela Manastırı Mutlaka Bu Sezon Açılıyor"

Sümela Manastırı'ndaki restorasyon çalışmalarına da değinen Bakan Ersoy, Kovid-19 salgını ve yoğun kaya kütleleriyle uğraşılmasının çalışmaları olumsuz yönde etkilediğini aktardı.

Bölgede çok yoğun bir kış sezonu yaşandığını vurgulayan Bakan Ersoy, "Orada normal ekipler çalışamıyor, tırmanma ekipleri, dağcı ekipler çalışabiliyor. Sümela Manastırı'nı Haziran sonu gibi veya Temmuz’da mutlaka açmayı hedefliyoruz. Birkaç sıkıntılı nokta kaldı ama bütün yoğunluğumuzu verdik mutlaka bu sezon açılıyor. 35-40 günlük bir gecikme olacak maalesef ama yetiştireceğiz." ifadesini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha