İflastan Başaran Ulusoy'la Ersoy kardeşlerin çeki çıktı

İflastan Başaran Ulusoy'la Ersoy kardeşlerin çeki çıktı
25 Eylül 2020, 15:45
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un ikiz kardeşi Murat Ersoy'un sahibi olduğu Atlasglobal'in iflasını açıklaması çarpıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un kardeşi Murat Ersoy'un sahibi olduğu Atlasglobal yaşadığı ekonomik sıkıntılar sebebiyle geçtiğimiz Şubat ayında iflasını açıklamıştı.

Birlik Havacılık'a kesilen çek bulundu

Atlasglobal'in iflasının ardından kurulan iflas masası şirketin alacaklarının listesini oluşturmak için harekete geçti. İflas masası yetkilileri hesapları incelerken şirketin alacağı olarak görünen bir çek buldu.

Söz konusu çekte borçlu olarak görünen şirket Birlik Havacılık'tı.

Birlik Havacılık'ta Ersoy kardeşler ve TÜRSAB Ltd ortak

Başaran Ulusoy’un döneminde Hac ve umre biletleri satmak amacıyla; TÜRSAB Ltd. Bakan Ersoy’un seyahat acentesi ETS tur ve Bakan Ersoy'un ikiz kardeşi Murat Ersoy’un Atlas Jet’inin de ortak olduğu Birlik Havacılık adıyla bir şirket kuruluyor.

Başaran Ulusoy'a imza yetkisi

Bu şirkette Başaran Ulusoy tek başına imzaya yetkili.

2018 genel kurulundan kısa bir süre önce TÜRSAB Ltd’den Başaran Ulusoy ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Saymanı ortak imzalarıyla, Birlik havacılığa çek kesiliyor.

Çek TÜRSAB kayıtlarına işlenmemiş

Ama bu çek o tarihte TÜRSAB kayıtlarına işlenmemiş, birlik muhasebesinde bununla ilgili bir gider belgesi ve fatura yok.

Başaran Ulusoy genel kurulda seçimi kaybedince yasal olarak istifa edip çekilmesi gereken TÜRSAB’ın kurduğu vakıf ve şirketlerden ayrılmadı

Bu süre içinde aldıkları bir vade farkı faturasını sonradan kayıtlara işledi.

TÜRSAB yeni yönetimi Bakanlık'tan teftiş istedi

TÜRSAB yeni yönetimi iş başına gelince, Bakanlıktan teftiş istedi. Bunun yanında bir de uluslararası denetim şirketine hesapları inceletti.

Ulusoy sonradan giderleştirilen faturayı kayıtlara geçirdi

İnceleme yapılacağını öğrenen Başaran Ulusoy sonradan giderleştirilen bir fatura kayıtlara geçirilerek söz konusu çek bu faturaya karşılık verilmiş gibi gösteriliyor.

Çek Atlas'a ciro edildi

İlginç olan Başaran Ulusoy ve dönemin muhasip üyesinin imzasıyla kesilen çek, Birlik Havacılık tarafından aynı gün tek başına imza yetkilisi olan Başaran Ulusoy’un imzasıyla Murat Ersoy’un Atlas havayoluna ciro ediliyor.

TÜRSAB yeni yönetimi çekin ödemesinin durdurulması talebinde bulundu

TÜRSAB yeni yönetimi bu durumu raporlara dayandırarak belgeleyip çek için istirdat (Ödemeyi durdurma, itiraz) talebinde bulunuyor.

Bu arada Atlas Global için kurulan iflas masası şirkette görünen bu çek için icraya başvuruyor.

İcra masası henüz haciz işlemi başlatmadı ama...

İcra masası çek ile ilgili işlem başlatmış ancak konuyla ilgili itirazlar olması nedeniyle hacize gidip bu yönde işlem yapmamışken Başaran Ulusoy “TÜRSAB alacaklıları Birliğe hacze geliyorlar” biçiminde haberler yayıyor, gazeteleri arayıp bunu haber yapmalarını istiyor.

Kaynak: Turizmgazetesi

Yorumlar
DEMO
26 Eylül 2020, Cumartesi 10:53
Elin bakanı hediye biletle uçuş yaptığı ortaya çıkınca istifa eder,biz de hastane sahibi sağlığın,okul sahibi eğitimin,acenta sahibi turizmin başına getirilir. Kimsenin de umurunda olmaz!
Aygun sen
26 Eylül 2020, Cumartesi 10:51
Bizimki zorlukla kazanan seyahat acentelerinin parasini yiyenin girtlagi delik desik olsun
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha