İflas yöneticisi açıkladı: FTI turları 5 Temmuz'a kadar iptal!

İflas yöneticisi açıkladı: FTI turları 5 Temmuz'a kadar iptal!
07 Haziran 2024, 17:58
Geçtiğimiz günlerde iflas başvurusunda bulunan Avrupa'nın 3. büyük tur operatörü FTI'yle ilgili yeni haber geldi.

FTI Touristik GmbH, yoğun incelemenin ardından ve geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach ve Alman Seyahat Güvenlik Fonu (DRSF) ile yakın koordinasyon içinde, 5 Temmuz Cuma gününe kadar ve bu tarih de dahil olmak üzere kalkış tarihleri olan tüm seyahatleri iptal etmeye karar verdi, Şirket, iptallerden etkilenen müşterileri ve hizmet ortaklarını derhal bilgilendirmeye başladı. Karar, FTI Touristik GmbH, satış markası 5vorFlug ve BigXtra Touristik GmbH aracılığıyla yapılan tüm seyahat rezervasyonlarını etkileyecek.

Bir çözüm mümkün görünüyor ama önümüzdeki 4 haftalık tatilleri iptal etmemiz gerekiyor

6 Temmuz'dan itibaren paket turların alternatif olarak diğer sağlayıcılar tarafından da yapılıp yapılamayacağına ilişkin inceleme tüm hızıyla devam ediyor. FTI geçici iflas yöneticisi Axel Bierbach " Hafta başından bu yana, FTI ve DRSF ile birlikte, önceden rezerve edilmiş seyahatlerin müşterilerimizin yararına gerçekleştirilmesi için tüm seçenekleri inceliyoruz. Bir çözüm mümkün görünüyor, ancak önümüzdeki birkaç gün içinde değil. Kısa sürede ayrılan müşterilerin çıkarları açısından, bu nedenle en iyi çözümün önümüzdeki dört haftadan itibaren tüm seyahatleri iptal etmek olduğuna inanıyoruz. Bu, müşterilere yaklaşan tatilleri için acilen ihtiyaç duydukları planlama güvenliğini ve esnekliği sağlayacaktır" dedi.

Depozitosunu yatıran müşterilerin tatillerinin aksamamasını istiyoruz

Yönetici Bierbach, Cuma günü Münih'te yaptığı açıklamada, gezilerin bu dönemde gerçekleştirilmesinin hedef ülkelerdeki tatilciler için çok fazla belirsizlik faktörü ve riskle ilişkilendirileceğini söyledi. Bierbach şöyle konuştu: “Amacımız, önceden ödenmiş olan depozito dikkate alınarak, müşterilerin planlanan tatil dönemi boyunca, kararlaştırılan seyahat fiyatı üzerinden planlanan destinasyona seyahat etmelerini sağlamak. Özellikle ön ödemesi yüksek veya bütçesi küçük olan müşteriler için bu, DRSF'nin halihazırda FTI'ye ödenmiş olan seyahat masraflarını geri ödemesini beklemek zorunda kalmadan seyahat etme fırsatı olacak. Aynı zamanda, böyle bir çözüm bulmak için çok kısa bir süremizin olduğunun da farkındayız, zira belirsizlik - özellikle de yaklaşan yaz tatilleri göz önüne alındığında - etkilenen tüm tatilciler için büyük bir yük oluşturuyor" diye ekledi. Bu nedenle kalan tüm rezervasyonların iptal edilip edilmeyeceğine veya başka sağlayıcılar tarafından devralınıp devralınmayacağına ilişkin kararın çok yakında verilmesi gerekiyor. "Yaşanan rahatsızlıktan dolayı çok üzgünüz ve etkilenen herkes için bu durumu en aza indirmek için her türlü çabayı gösteriyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha