İflas açıklayan Niki için kimler ihaleye girecek?

İflas açıklayan Niki için kimler ihaleye girecek?
21 Aralık 2017, 16:11
Geçtiğimiz günlerde iflasını açıklayan Avusturyalı havayolu şirketi Niki’yi satın almak için Avrupa’nın önde gelen birçok havayolu firmasının adı geçiyor. İşte Niki’nin ihalesine katılacak muhtemel şirketler…

Avusturyalı hava yolu firması Niki’yi satın almak için teklif vermeye hazırlanan firmalar arasında Thomas Cook, TUIfly, Ryanair’ın adı ön plana çıkıyor.

Hatırlanacağı üzere, Avusturyalı havayolu şirketi Niki’nin kurucusu Niki Lauda, iflas eden havayolunu yeniden satın almak için teklif vermeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Bunun yanı sıra Avrupa’nın önde gelen tur operatörlerinden Thomas Cook da iflas eden havayolu firmasını satın almak için ilgilendiğini açıklamıştı. Thomas Cook markasının sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte “Niki’nin devralınması ya da havayolu firmasının bir bölümünün satın alınması da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirdiklerini” açıkladı.

Ryanair yönetcileri de Niki’yi satın almak için iflas sürecini yöneten yetkililerle görüştüklerini açıklamışlardı. İrlanda merkezli low cost firması Ryanair, Air Berlin’in iflasından sonra Almanya pazarında daha etkin bir konuma ulaşmayı hedefliyor.

Dün Alman ekonomi ve turizm dergisi fvw’nin verdiği bilgiye göre TUIfly da Niki için teklif vermeyi planlayan markalar arasında yer alıyor.

Bu markalarının yanı sıra Avusturya medyasında yer alan haberlere göre İsviçre’nin küçük ölçekli bölgesel charter firması PrivatAir de Niki ile ilgilenen firmalar arasında yer alıyor.

Medyada çıkan haberlere göre, diğer olası yatırımcılar arasında ise Alman lojistik firması Zeitfracht ile önceden Air Berlin’in havayolu kargo ve bakım operasyonlarını üstlenen Nayak firmasının oluşturacağı konsorsiyum da yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha