İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu turizmle ilgili hedeflerini paylaştı

İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu turizmle ilgili hedeflerini paylaştı
13 Haziran 2019, 14:17
23 Haziran'da yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala Millet İttifakı'nın İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu seçim vaatleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. İmamoğlu, turizmle ilgili hedeflerini de paylaştı.

Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un yarısı kadar tarihi değeri, doğal güzelliği olmayan kentlerin İstanbul’un iki katı turist çekebildiğini ve daha büyük oranlarda turizm geliri elde edebildiğini ifade etti. İmamoğlu, " Bu tablo karşısında insan ister istemez üzülüyor. Bakın, Londra, Paris, New York gibi şehirler kendi nüfuslarının iki katı turiste sahipken İstanbul kendi nüfusunun üçte ikisi kadar turiste ev sahipliği yapıyor. Bizim neyimiz eksik, aksine fazlamız var. Turizm sektörü, yıllardır sahipsiz, dertlerine kulak veren, çözüm arayan, yanlarında duran bir yetkiliye ulaşamamaktan yorgun düşmüş. Ortak aklı harekete geçirip ilk iş olarak Turizm Master Planını hazırlayacağız." diye konuştu.

İBB turizm konusunda tam bir moderatör olacak

İBB turizm konusunda tam bir moderatör olacağını belirten İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: " Turizm sektörü için imkan ve ortam sağlayacak. İstanbul’un kendi Broadway’i olacak. Yabancı ziyaretçiler İstanbul’a geldiklerinde sadece tarih ve mutfak için gelmeyecek, aynı zamanda kültür ve sanat etkinlikleri için de gelecek. Size söz veriyorum İstanbul, çeşitlenen turizm türleriyle, her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir kent olacak."

İstanbul en çok ziyaretçi çeken 3 metropül arasına girecek

İstanbul'un dünyanın en çok ziyaret çeken ilk 3 metropülü arasına gireceğini belirten İmamoğlu, " Doğa turizmi, Spor turizmi, Kongre turizmi gibi alternatif turizm türlerini destekleyeceğiz. Turistlere özel İstanbul Kartla, yabancı misafirlerimiz, kent içinde kolayca hareket edebilecek ve ulaşım, kültür, sanat vb. tüm hizmetlerden gönül rahatlığıyla yararlanabilecekler." diye konuştu.

İstanbul'u festivaller kenti yapacağız

İstanbul gibi önemli bir kentin uluslararası ölçekte marka değerine sahip bir festivali bile sahip olmadığını belirten İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: "İstanbul’u bir festivaller kenti yapacağız. Müzik, Sinema, Tiyatro gibi sanatın her dalından, gastronomi vb. kültürel alanlar, dijital ve teknoloji konulu yeni trendlere kadar çok sayıda festivali ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde kente kazandıracağız. Uluslararası kültür ve sanat festivalleri, uluslararası müzik festivalleri, spor etkinlikleri, marka festivalleri, dijital festivaller, uluslararası e-spor etkinlikleri, tiyatro ve sinema festivalleriyle İstanbul, sadece yakın coğrafyamız için değil, tüm dünya için gerçek bir çekim merkezine dönecek. Düşünebiliyor musunuz, Mimar Sinan gibi bir değerimizin İstanbulumuza kazandırdığı eserleri gezmek isteyenleri yönlendirecek bir rotası, bir rehberi bile yok bu kentin. Daha nice sanatçımız, şairimiz, yazarımız var. Tarihi Surlar, çevresiyle birlikte ele alınıp, Çin Seddi gibi üzerinden yürünebilen bir rotaya dönüşecek örneğin. Göreceksiniz, kruvaziyerle gelen turist o gemiden inecek, kentin içerisinde dolaşacak, esnafla ilişki kuracak. Bu kentin kültürünün, sanatının, müzelerinin, restoranlarının tadını alacak ve insanlarımızın hoşgörüsüne, misafirperverliğine hayran kalıp öyle dönecek ülkesine."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha