TTYD

IATA'dan İATİ açıklaması

IATA'dan İATİ açıklaması
19 Ekim 2019, 10:56
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), İATİ'nin ve onun acentelerinin biletleme yetkisinin geri alınmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

IATA'dan yapılan açıklamada İATİ'nin biletleme yetkisinin geri alınma nedeninin, şirketin 16-30 Eylül tarihleri arasında yapılan satışların paralarının hava yolu şirketlerine gönderilmemesi olduğu savunuldu. Açıklamada, sorunun NewGen ISS programının uygulanmasından kaynaklanmadığı öne sürüldü.

İATİ'nin sıkıntı yaşandığını belirttiği NewGen ISS programının Türkiye'de birkaç aydır yürürlükte olduğu belirtilen açıklamada, NewGen ISS programının acentelere esneklik ve sorunları daha kalay yönetmelerine imkan sağladığı savunuldu.

İATİ'nin hava yolu şirketlerine olan borcunu ödemesi ve Türkiye'deki seyahat acenteleri tarafından kabul edilen anlaşmaya uyması durumunda BSP'ye yeniden kabul edileceği kaydedilen açıklamada, BSP ve NewGen ISS'in Türkiye'de gelişen hava ulaşımı pazarı için hem acentelere hem de hava yolu şirketlerine istikrar ve finansal kesinlik sağladığı iddia edildi.

İATİ: Hukuki süreci başlattık

Önceki gün bir turizm haber sitesinde IATI’nin “defoult” olduğu yönünde çıkan habere, yalanlama gelmişti. IATI Reklam ve Halkla İlişkiler Direktörü Devrim Pınar imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, IATA’nın yeni bir ödeme sistemine (New Gen ISS) geçiş nedeniyle bir takım anlaşmazlıklar yaşandığı belirtilerek, “IATA’nın, şirketimizle imzaladığı sözleşmeye ve sürdürdüğü ticari ilişkinin dinamiklerine aykırı olan bu tek taraflı taleplerine göz yummayı kabul etmemiş ve konu hakkında hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız” denilmişti.

Yorumlar
anonymous
19 Ekim 2019, Cumartesi 08:46
“defoult” değil "default" Tüm Dünyada, tüm IATA acenteler NewGenISS geçiyor, IATA takvime bağlamış, daha fazla bilgi aşağıdaki linkte var: https://www.iata.org/whatwedo/airline-distribution/Pages/newgen-iss.aspx
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha