IATA'dan hükümetlere flaş 'Kupon' çağrısı!

IATA'dan hükümetlere flaş 'Kupon' çağrısı!
05 Nisan 2020, 22:00
Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) havayolu şirketleri ve uçak bileti satan acentaların zor durumdan kurtarılması için hükümetlere çağrıda bulundu.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), koronavirüs sebebiyle uçak bileti depozito kuponlarını müşteri ile havayolu şirketi arasında para iadesi yerine yasal bir form olarak tanıdı. IATA şimdi sistemindeki bu kuponları normal bilet olarak yönetecek. Dernek, havayolu endüstrisinin çökmesini önlemek için tüm ülkelerin düzenleyicilerini havayolu mevduat kuponlarının yasal dolaşımına izin vermeye çağırdı.

Uçak bileti gelirleri yüzde 44 düşecek

IATA Genel Müdürü ve CEO'su Alexander de Junyak konuyla ilgili tur operatörleri, seyahat acentelerine mektup gönderdi. Mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Küresel havacılık endüstrisi en ciddi krizini yaşıyor. COVID-19 salgını ve buna bağlı olarak dünya hükümetlerinin kısıtlamaları, hava taşımacılığının fiilen kapatılmasına yol açmıştır. Küresel filonun üçte biri boşta ve tahminlerimize göre uçak bilet satışından elde edilen gelir, bu yıl 2019'a göre % 44 oranında düşecek."

Yeterli finansal kaynak bulmak imkansız

Bu koşullar altında havayollarına en acil ihtiyaç, ücret ödemek ve sabit maliyetleri karşılamak için kalan likiditelerini korumaktır. Bir çok havayolu için önceki ekonomik modeli korumak ve iflastan kaçınmak için kısa sürede yeterli finansal kaynak bulmak neredeyse imkansızdır.

Hükümetler kupona izin vermeli

Bu nedenle, hem havayolları hem de uçuşları için uçak bileti satan acenteler için mevcut durumdan en iyi yolun, ülkelerinin düzenleyicilerinin geri ödeme şartlarını değiştirmesi ve havayollarının geri ödeme yerine kupon düzenlemesine izin vermesi olduğuna inanıyoruz.

IATA, bu tür kuponları, bugün düzenli uçak biletleri için halihazırda mevcut olan işlem ve prosedürleri kullanarak BSP sistemini kullanarak yönetebilir ”

IATA'ya göre, böyle bir karar şu anda uçak bileti satan tüm kuruluşlara uygulanan baskıyı kaldıracak ve havayollarının operasyonlara devam etmek için para biriktirmeye zorlandığı bir zamanda kuponları geri ödeme ile değiştirecek.

Kanada, Kolombiya ve Hollanda'ya teşekkür

IATA bildirisinde, “IATA, Kanada, Kolombiya ve Hollanda'daki bu yaklaşıma olan ihtiyacı zaten kabul etmiş olan düzenleyicilere minnettardır ve diğer ülkelerin de aynı şeyi yapmasını umuyoruz” dedi.

Mektupta çoğu havayolu şirketinin yolcularına para iadeleri için rezervasyonlardan daha fazla para harcadığı belirtildi. Organizasyon, havayolu şirketlerinin mevcut borç borçlarının 35 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

Yorumlar
Yesim biran
06 Nisan 2020, Pazartesi 02:59
Acin hava yolarini 14 karantinasi getirin başka yolu yok
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha