I. Turizm Rehberliği Kongresi Balıkesir'de düzenlendi

I. Turizm Rehberliği Kongresi Balıkesir'de düzenlendi
28 Nisan 2018, 13:24
Rehberliğin geleceği, Balıkesir Üniversitesi tarafından düzenlenen "I. Turizm Rehberliği Kongresi"nde ele alındı. 70 bildirinin sunulduğu kongreye ilgi yüksekti.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı ve Turizm Rehberliği Bölümü tarafından düzenlenen I. Turizm Rehberliği Kongresi 27-28 Nisan 2018 tarihleri arasında Balıkesir'de gerçekleştirildi.

"Rehberlik, bu coğrafyada kutsal bir görevdir"

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, kongrenin Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye'de turizm sektörünü oluşturan zincirin en önemli halkalarından birini mesleklerini büyük fedakarlıklarla icra eden turist rehberleri oluşturmaktadır. Turist Rehberliği dünyanın en kutsal mesleklerinden biridir. Ege destanlarını yaratan Homeros; "gel ne olursan ol yine gel!" diyen büyük filozof Mevlana; evrensel aşk şairi ermiş kişi Yunus Emre; balayını geçirmek için Anadolu'nun Akdeniz kıyılarını seçen Marcus Antonius ve Kleopatra; insanlara ikinci bir yaşam şansı sağlayan Nuh Peygamber; bu topraklar üzerinde barış kurmaya çalışan Aziz John ve Meryem Ana ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile aynı havayı soluduğumuz Anadolu topraklarında Turist Rehberliği yapmak çok daha kutsal bir görev olmaktadır.”

"Balıkesir turizmin başladığı yerlerdendir"

Balıkesir'in turizm potansiyeline de değinen Avcıkurt, konuşmasını şöyle tamamladı: “12 bin yıllık geçmişiyle çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkemiz içerisinde hem Ege hem de Marmara’ya kıyısı olan, Troya Kuzey Ege Kültür ve Termal Turizm Gelişim Bölgesi ile Güney Marmara Zeytin Koridorunda yer alan, 179’u arkeolojik sit alanı olmak üzere toplamda 196 sit alanına, 15 antik kente sahip olan Balıkesir turizmin ilk başladığı yerlerdendir.”

TÜRSAB'ı Mehmet Nezih Hacıalioğlu temsil etti

Kongrede Turizm Rehberliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu moderatörlüğünde düzenlenen panelde TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Nezih Hacıalioğlu ve TUREB-Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Adem Biçer konuşmacı olarak yer aldı.

Akademisyenler ve sektör profesyonelleri yoğun ilgi gösterdi

34 farklı üniversiteden 145 katılımcının 70 bildiri ile yer aldığı kongrede, 5 farklı salonda eşzamanlı oturumlar yapıldı. Katılımın oldukça yoğun olduğu kongreye çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sektör profesyoneli katıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha