Hyve Grup ‘yaptırım’ endişesi yüzünden mi gitti?

Hyve Grup ‘yaptırım’ endişesi yüzünden mi gitti?
18 Ekim 2022, 14:34
İngiliz Hyve Group, Rusya’nın ardından Türkiye’den de çıktı. Şirketin çıkışı, Rusya’ya yönelik yaptırımlara, turizm sektörünün de dahil olabileceği endişesi yarattı.

Sektörün EMITT fuarının organizatörü olarak tanıdığı İngiliz Hyve Group, İstanbul’daki ofisini kapatıp, fuarlarını satarak Türkiye’den ayrıldı. Grubun Rusya’nın ardından Türkiye’den çekilmesi, kamuoyunda, “Rusya’yla sıkı turizm ilişkileri içinde olan Türkiye’ye Batı’dan bir ambargo mu geliyor?” sorusunun gündeme gelmesine neden oldu.

İngiliz şirketin, geçtiğimiz yıllarda, EMITT fuarında, Amerika’nın isteği doğrultusunda Küba, İran ve Venezüella’ya ambargo koyması bu iddiaları destekler nitelikte.

İddiaları EMITT Direktörü Hacer Aydın’a sorduk… EMITT’i satın alan ICA Events'in de İngiliz sermayeli bir şirket olduğunu açıklayan Aydın, şirketin Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan ve Dubai’de ofislerinin bulunduğunu söyledi.

ICA Events’in sahibinin EMITT’in bir önceki sahibi İngiliz ITE şirketinin eski ortaklarından biri olduğunu açıklayan Aydın, şirketin Türk ortağı olmadığını, hisselerinin tamamının İngiliz ortağa ait olduğunu söyledi.

ICA’nın EMITT’in yanında farklı sektörlerden 4 fuarı daha satın aldığını hatırlatan Aydın, Türkiye’nin şirket içindeki ağırlığının yüzde 25’leri bulduğunu, bunun da şirketin Türkiye’ye olan konsantrasyonunu artırıcı bir etki yapacağını iddia etti.

Şirket çalışanlarında hiçbir değişim olmadığını belirten Aydın, kendisinin de EMITT direktörü olarak görevine devam ettiğini söyledi.

Yaptırım korkusuyla mı gittiler?

Hyve Grubu’nun Rusya ve Ukrayna’dan sonra Türkiye’den çıkmasının olası yaptırımlara karşı ön alma girişimi olduğu yönündeki iddiaları sorduğumuz Aydın bu konuda ise şunları söyledi: “Şirket yüzünü daha fazla Amerika’ya ve Avrupa’ya dönmüş oldu. Dijital pazarlara yönelmiş oldu. Tamamen bir strateji değişikliği var ortada. Dolayısıyla Türkiye’de bu stratejinin dışında kalmış oldu. Bu satışın yaptırımlarla ilgisi yok. Fakat Rusya’dan çıkış tabi ki yaptırımlarla ilgili. Ama Türkiye satışının yaptırımlarla bir alakası yok.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha