20 Ekim 2018
E-Bültene Abone Ol!

Hüseyin Kırk: Bakanımızın liyakatini sorgulayacağına meslektaşların için bir şeyler yap!

Hüseyin Kırk: Bakanımızın liyakatini sorgulayacağına meslektaşların için bir şeyler yap!
17 Mayıs 2018, 19:45
Seyahat acentalarını turizmin etkisiz elemanı olarak nitelendiren TUROYD Başkanı Ali Can Aksu'ya OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk'tan cevap geldi... Kırk, "Sosyal medyada Sayın Bakanımızın liyakatini sorgulayacağına, sektörümüzün en değerli Birlik ve STK'larına sataşacağına, gidip meslektaşların için bir şeyler yap" dedi.

Yaptığı yazılı basın açıklamasında seyahat acentalarını turizmin etkisiz elemanı olarak nitelendiren TUROYD Başkanı Ali Can Aksu'ya Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği (OTSAD) Başkanı Hüseyin Kırk'tan aynı sertlikte cevap geldi. Hüseyin Kırk, Ali Can Aksu'nun Turizm İstişare Kurulu'na davet edilmediği için, turizm STK'larına sataştığını ve Bakan Numan Kurtulmuş'un liyakatini sorguladığını iddia etti.

Seyahat acentalarını online portalların taşeronu olarak nitelendiren Ali Can Aksu'yu kavgacılık ve şov peşinde olmakla suçlayan Hüseyin Kırk'ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Son günlerde sektörde garip bir adamın, garip açıklamalarını okuyoruz.

Peki bu adam ne yapıyor? Taksicilere çatıyor, rehberlere çatıyor, turizm okuyan stajyerlere çatıyor, sonra da hızını alamayıp turizmin ülkemizdeki temel direklerinden seyahat acentalarına çatıyor!

Bu arkadaşa sormak istiyorum: seyahat acentalarının ülke turizmindeki rolünü bu kadar küçümsüyorsun; peki sen kimsin? Booking.com gibi online rezervasyon siteleri çıkmadan önce, seyahat acentalarının kapısında bekleyen, iş başvurusunda CV'sine yüz tane seyahat acentası arkadaşım var diye yazanları da unutmadık! Patronuna görüntü yapmak için fuarlarda seyahat acentalarının etrafında pervane olanları da...

Peki bu cesaret, bu öfke nereden geliyor?

Bakanlığın topladığı Turizm İstişare Kurulu'na çağrılmadın diye, çıkıp TURSAB Başkanı ve seyahat acentalarını da dahil ederek, oraya davet edilen değerli STK başkanlarını hedef alan tweet'ler atıp "işe yaramazlar" deme cesaretini nereden alıyorsun?

Seyahat acentalarını taşeron olarak nitelendirip, sonra da bu kavgacı tavrınla Turizm İstişare Kurulu'na zorla kendini davet ettireceğini mi zannediyorsun?

Sen etrafa sataşmayı bırak da önce neler yaptığını anlat... Otellerdeki hangi sorunları hallettin? Otelcilik alanında hangi başarıya imza attın da seyahayat acentalarına dil uzatma cesaretini kendinde buluyorsun?

Dernek başkanı dediğin biraz ağırbaşlı olur, ne dediğini tartarak konuşur.

Sosyal medyada önüne gelene posta koymaz.

Beni niye "oyuna almadınız" diye sızlanıp durmaz.

Temsil ettiği insanları bu kadar küçük düşürmez.

Sektör paydaşlarını aşağılayan basın açıklamaları yapmaz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı istişare kurulu kurup seni çağırmamış; sen kalkıp TÜRSAB başkanına kızıyorsun. Orada seni temsilen TÜROB vardı. Varsa bir rahatsızlığın git onlara anlat. En azından belki, sektörün nasıl temsil edilmesi gerektiğini sana öğretirler.

Bu kadar seyahat acentasını temsil eden büyük bir camianın temsilcisi TÜRSAB'a sataşmaya cesaret ediyorsun da TÜROB'a neden sesini çıkaramıyorsun? Çünkü biliyorsun, TÜROB yönetiminin patronunu arayacağını ve 3 gün sonra kapının önüne koyulacağını.

Ama sen daha tehlikelisini yaprak seyahat acentalarına çatıyorsun! TÜRSAB'ın seni kale almayıp cevap vermemesinden cesaretlenip, sosyal medyada esip gürlemeye devam ediyorsun.

Bizim için sektörün büyük küçük tüm bileşenleri değerli ve hepsinin başımızın üstünde yeri var. Birçok otelci kardeşlerimizle dayanışma içinde çalışıyoruz. Aramızda çıkan sorunları dostluk ve anlayış içinde çözmeye çalışıyoruz. O değerli otelci arkadaşlarımız da senin yaptıklarını birebir görüşmelerimizde "gereksiz bir şov" olarak nitelendiriyor.

Biz senin gibi bozgunculara rağmen sektörümüzde birlik ve beraberlik çağrıları yapmaya devam edeceğiz. Bizim kavgamız, senin gibi, birileri tarafından protokole dahil edilip edilmeme kavgası değil. Bizim davamız ülkemiz için stratejik öneme sahip olan turizmde, Türkiye için çalışmak ve ülkemize kazandırmaktır. Turizm demek sen, ben demek kadar aynı zamanda Türkiye demektir.

Sana da tavsiyem, sosyal medyada Sayın Bakanımızın liyakatini sorgulayacağına, sektörümüzün en değerli birlik ve STK'larına sataşacağına, gidip sektör ve meslektaşların için kalıcı değerler yaratmak için bir şeyler yap. İnsanlar seni polemik ve saldırılarla değil, yaptıkların ve başarılarınla tanısın.

Saygılarımla

OTSAD Başkanı

Hüseyin KIRK

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha