Hüseyin Baraner: 3 tur operatörü acilen desteklenmeli!

Hüseyin Baraner: 3 tur operatörü acilen desteklenmeli!
18 Mart 2022, 12:06
Deneyimli turizmci Hüseyin Baraner savaşın turizme yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Öger’in eski danışmanlarından, 30 yıldır Türkiye ile Almanya arasında turizm faaliyeti yürüten Hüseyin Baraner Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Jale Özgentürk'e değerlendirmelerde bulundu.

Hem Almanya’da hem de Türkiye’de yıllardır turizm sektörünün içinde olan Hüseyin Baraner savaşın en azından ekonomik olarak kolay kolay biteceğini düşünmüyor. Türkiye ekonomisi için en stratejik sektörlerden biri olan, 7-8 yıl içerisinde en az 100 milyon turist ve 100 milyar dolar döviz girdisi hesabı yapan sektörün savaş sürecinde desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Şunları söylüyor:

Anex, Coral ve Pegas acilen desteklenmeli

" Türk girişimciler tarafından yaklaşık 30 yıl önce Moskova merkezli operatörler olarak kurulan ve ülkemize onlarca milyon turisti getirmiş şirketler olarak Coral, Anex ve Pegas, Türk turizminin en güçlü dağıtım kanallarını oluşturuyor.

Bu şirketlerin her birinin değeri 300 milyon doların üzerinde. Bu markalar aslında Türk turizmine mal olmuş şirketler. Bu tur operatörleri sayesinde Türkiye uluslararası pazarlarda hâkimiyetini kurmuş durumda.

Olağanüstü bir sezon bekleyen bu üç tur operatörü aniden savaşın en büyük mağdurları durumuna düştüler. Hiçbir operasyonel hata ve yanlış hesaplama yapmadan savaş yüzünden ciddi bir kıskacın içine düştüler. Bu belirsizlik içinde stratejik sektörümüz turizmin en güçlü dağıtım kanallarını özel bir karar ile koruma altına almalıdır.

Almanya pandemi sürecinde ülkenin en büyük turizm markası olan TUI için 3 milyar Avro kredi vererek markayı ayakta tutmayı başardı. Piyasalardaki her nevi oluşacak spekülasyonların önüne geçmek için yeniden kurulması çok zor olan bu değerli şirketlerin operasyon ve işletme masraflarını karşılayacak maddi destek hemen verilmelidir."

Yorumlar
Levent
20 Mart 2022, Pazar 10:07
Destek yabancılara verilmeliki yabancı tour operatörlerine Türkiye ayağa kalksın Türkiye ye yönelsinler yerli tour operatörleri tek acentalık ile ucuza kapatıp tüm avantajları alırsa yılların turizmcisinesoruyorum? Yabancı tour operatörü girermi??? Her şey ortada her yıl aşağıya ineriz real düşünelim gerçekçi olalım ltf
Güngör Güneyli
19 Mart 2022, Cumartesi 11:56
1990'lı yılların başlarında kurulan bu değerli şirketlerimiz ülkemize milyarlarca dolar döviz girdisi sağlamışlardır. Milyonlarca turisti ülkemize taşıyarak zincirleme diğer sektörlere de fayda sağlamışlardır. Dünya çapında oluşturdukları turizm ağıyla ülkemizin tanıtımına büyük destek olmuşlardır. İstihdam ettikleri binlerce personelle özellikle Antalyamızda ve diğer sahil kentlerimizde işsizliğin önüne geçmişlerdir. Kısacası, devletimizin acilen bu şirketlere ve çalışanlarına özel destek vermesi gerekmektedir. 30 yılda büyük emeklerle kurulan bu şirketleri kaderlerine terk etmemeliyiz. Saygılar.
Bahattin Arbaz
19 Mart 2022, Cumartesi 11:13
Rus turistler artık Türkiye'ye bu zamana kadar verdiklerini çoktan beridir geri almaya başladı. Bence daha farklı pazarlara yönelmek lazım.
Turizimci
19 Mart 2022, Cumartesi 03:06
Turkiyede turizm 3 ten ibaret degildir. Savasin etkisi ukraynadaki acentalari bitirdi onlardan niye bahsetmiyorsunuz. Savas ukraynaya komsu olan ulkeri ( romanya, polonya,moldova, macaristan,slovakya, beyaz rusya ) de etkiledi.rezervas yonlar durdu. Oralardaki Turk kokenli sirketler niye konusulmuyor ? Siz hala 3 ten bahsediyorsunuz.
Cevdet buharlı
19 Mart 2022, Cumartesi 06:45
Rusyadan bağımsızlaşıp avrupa ve balkan turizmine yönelmeliler. Rusların kültürsüz ve kalitesizliğinden herkes bıkmış durumda.
Mustafa Hatipoğlu
18 Mart 2022, Cuma 12:41
Türk Turizmini ne zaman desteklediler ki, şimdi desteklesinler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha