HIS Travel, iş seyahatleri ve küresel seyahat riskleri raporunu yayınladı

HIS Travel, iş seyahatleri ve küresel seyahat riskleri raporunu yayınladı
06 Haziran 2020, 11:19
Japonya merkezli HIS’in Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ofisi HIS Travel, COVID-19 salgınına ve ileride oluşacak diğer risklere dikkat çeken bir rapor hazırladı.

Turizm sektörünün global markalarından olan HIS Travel’ın raporunda, sık sık seyahat eden kurumsal şirketlerin gelecekteki iş seyahatlerinin nasıl şekilleneceğine dair yol haritası bulunuyor.

Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan COVID-19 salgını ile birlikte en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm, beraberinde uluslararası ve lokal tüm şirketlerin faaliyetlerini de yakından ilgilendiriyor. Satış, pazarlama, fuarcılık, saha çalışmaları gibi birçok etkeni içinde barındıran turizm faaliyetlerine ara verilmesi, iş seyahati yapan çalışanları ve şirketleri de etkilemiş durumda. Yaşanan virüs salgını ile birlikte diğer risk faktörlerinin de hala süregeldiğinin altını çizen HIS Travel, bu kapsamda ‘İş Seyahatleri ve Küresel Seyahat Riskleri’ başlıklı bir değerlendirme raporu hazırladı.

Seyahat ve turizm algısı yeniden şekilleniyor, COVID-19 sonrası Türkiye’de ve dünyada turizm, COVID-19 sonrası iş seyahatleri ve seyahat edenleri bekleyen riskler gibi etkileyici başlıkları içeren raporda, risk yönetiminin şirketler için ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor.

“Mevcut gündemin yarattığı değişen davranışlar, başkalaşan hayat tarzı ve iniş-çıkış gösteren psikolojik durumları analiz etmek ve anlamlı faydalar üretmek değerli olacak.”

Tüm dengeleri bir anda değiştiren ve her sektörden çalışanı etkileyen küresel salgın sonrasında da risk faktörlerinin devam edeceğini ve tüm bu risk faktörleri için şimdiden öngörülü olmanın önemli olduğunu belirten raporda önlemler almanın, bütünsel bir yaklaşım oluşturmanın ve seyahat hizmetlerinin proaktif bir yaklaşım sergilemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden başarılı şirketlerin bu başarılarını ve müşteriye ulaşabilmelerini ‘iş seyahatine’ bağladıklarını gösteren raporda, turizm sektörünün önemli bir paydası olan kurumsal (iş) seyahatlere olan yaklaşım ve gelecekteki ön görüler de bu kapsamda ele alınıyor. Sürekli seyahat halinde olan ve toplantı organizasyonları, seminer, konferans, eğitim, bayii ve tanıtım gezileri, özel etkinlikler gibi seyahat etmeyi gerektiren tüm faktörlerde şu anda olan ve ileride oluşmaya devam edecek riskleri göz önüne seren raporda, riskin türü dikkate alınarak strateji uygulanmasına ve buna göre bir yönetim planı oluşturulmasına dikkat çekiliyor.

Bu kapsamlı rapordan öne çıkan bulgular ve öngörüler şöyle:

Uluslararası Yolcu Koltuk Kapasitesi Üzerine Etkisi

Salgından önce havayolları, 2020 için koltuk kapasitesini 2019'a kıyasla %3,4 artırmayı planlamıştı. En son tahminlere göre yolcu koltuk kapasitesi bunun yerine %39-%56 ya da %49-%72 düşebilir. Bu düşüşün Afrika ve Asya-Pasifik ardından Avrupa'da olması bekleniyor

COVID-19'un Havacılık, Turizm, Ticaret Ve Ekonomi Üzerindeki Küresel Etkisi

Uluslararası Hava Yolcu Trafiği: 2020'de 2019 yılına kıyasla uluslararası yolcularda %44'ten %80’e kadar düşüş. (ICAO) Havaalanları: 2020 yılında yolcu trafiğinin düşüşü nedeniyle 76 milyar ABD Doları'nın üzerinde bir rakamla havalimanı gelirleri kaybı. (ACI) Turizm: Uluslararası turizm gelirlerinde 2020'de 300 ile 450 milyar dolar arasında düşüş. Dünyadaki destinasyonların %96'sına seyahat kısıtlaması. (UNWTO)

Seyahat ve Turizm algısı yeniden şekilleniyor

İnsanı odak alan en büyük sektörlerden biri olan turizm, sürekli yaşayan ve insanla gelişen bir alt yapıya sahip. Turizm sektörünün bu durmaksızın gelişimine katkıda bulunan turizm firmaları ise geleneksel turizm anlayışlarında 2020 senesinden sonra geliştirme ve yenileme dönemine girecek gibi gözüküyor. Bu tabloya göre tüm dünyadaki turizm firmaları, tıpkı bir tatil arkadaşı olduğu gibi insan ruhundan anlayan firmalar konumuna gelecek. Mevcut gündemin yarattığı değişen davranışlar, başkalaşan hayat tarzı ve iniş-çıkış gösteren psikolojik durumları analiz ederek anlamlı faydalar üretecek.

Hedefleri salt satış odaklılık değil, geleceği şekillendirmek ve hem toplumlar hem de katma değere verimlilik sağlayacak formüllere sahip olacak. Tüm sektörler için olduğu gibi turizm sektörünün de yeniden yapılanmasını başlatacak COVID-19 dönemi, turizm şirketlerini insanların değişen seyahat algılarını daha iyi anlamaya ve çözümlemeye yöneltecek.

Covid-19 sonrası Türkiye'de ve Dünyada Turizm

Turizm kendine has dengeleri ile ince bir terazi üzerinde durmaktadır. İç ve dış faktörlerin olası tüm etkenleri, turizmin terazisindeki dengeyi de değiştirir. Örneğin 2014 yılında Rusya’da yaşanan ekonomik kriz ve akabinde iki ülke arasında yaşanan uçak krizinin ve ek olarak Türk lirasındaki değer kayıplarının neden olduğu zorlu bir turizm süreci geçirdik. 2015 senesi itibariyle yaşanan bu sıkıntılı süreci geride bırakan turizm sektörü, 2018 yılında toparlanmaya başladı. 35 milyar dolarlık gelir ve 52 milyon turist sayısı ile turizmin rekora gittiği 2019 yılı, geleceğe umutla bakmamızı sağladı. Ta ki, 2020’de yaşanacak COVID-19 küresel salgını başlayana kadar...

Covid-19 sonrası iş seyahatleri...

Dünyada mesafelerin giderek küçüldüğü bir ortamda şirketlerin hizmetlerini dünya ile entegrasyonunu kurma ve koruma çabası giderek büyüyor. Şirketler için dünya ile bağlarını güçlendirmek amacıyla yaptıkları iş seyahatleri de giderek önemli hale geliyor. Bunun için harcadıkları zaman ve ayırdıkları bütçeler artık onlar için daha önemli.

İş seyahatine dair hizmetler, tüm bu risk faktörlerinde bir can yeleği görevi görüyor. Şirket çalışanları bir devinim halinde toplantı organizasyonları, seminer, konferans, eğitim toplantıları; yurt içi ya da yurt dışı bayii toplantıları, tanıtım gezileri, kongre organizasyonları, etkinlik amaçlı partiler, piknik organizasyonları, açılış ve ödül törenleri ile hareket halinde oluyorlar. Dünyanın birçok ülkesinde, birbirinden başarılı şirketler bu başarılarını ve müşteriye ulaşabilmelerini de tam olarak bu ‘iş seyahatine’ bağlıyorlar. Dünyada iş seyahatlerini organize eden dev firmalar var ve seyahat süreçleri onlarla çok daha güvenli, hızlı, adapte edilir ve tasarruflu oluyor. Ülkemizde ise globaldeki kadar geniş hizmetleri kendimize bir ayna olarak görüyor ve iş seyahatlerine hizmet etme kültürümüzle risklerin her zaman var olacağı bilinciyle hareket ediyoruz.

HIS Travel'ın İş Seyahatlerinizde Olası Risklere Karşı Nasıl Yardımcı Olabileceğini Keşfedin!

HIS Travel olarak, iş seyahatlerini hem yöneticiler hem de gezgin çalışanları için büyük bir sorumluluk olarak görüyoruz. Seyahat sırasındaki güvenlik ve sağlık sorumluluğunun önemini kabul ediyor ve tüm hizmetlerimizi bu kapsamda önceliklendiriyoruz. İş seyahatleri her zaman risk taşır ve bu durum kendinizi en güvenli yere seyahat ettiğinizi hissettiğiniz ve her şeyin normal seyirde gittiği zamanlarda da böyledir. Bu yüzden HIS Travel, iş seyahatlerinde perdenin arkasındakilerle ilgilenir ve kusursuz bir iş seyahati tasarlar. HIS Travel, şirketlerin seyahat için harcadıkları paradan en iyi şekilde faydalanmalarına yardımcı olurken şirketlerin gezgin çalışanları için A’dan Z’ye güvenli bir iş seyahati deneyimi sunar. HIS Travel olarak, iş seyahatinin karmaşıklıklarını basitleştirmek, tasarruf ve memnuniyeti artırmak ve tüm şirketleri hedeflerine doğru taşımak için seyahat ve satın alma liderleriyle ortaklık yapıyoruz. Kısacası, müşterilerimizin verimli seyahat etmelerine ve seyahatin bir adım ötesinde özel bir his yaşamalarına yardımcı oluyoruz. Bunu 70 ülkede, 500 ofis ve yaklaşık 18.000 kararlı ve deneyimli çalışan ile gerçekleştiriyoruz. 7.3 milyar dolar ciro ve global gücümüzle sektörde tutarlı iş ortaklıkları kurma oranımızı koruyoruz.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha