Hırvatistan'daki son otelini de sattı... İşte fiyatı!

Hırvatistan'daki son otelini de sattı... İşte fiyatı!
01 Eylül 2021, 08:42
Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk, yurtdışında varlık satışına devam ediyor.

Bankalarla, 2019 yılında 2.3 milyar Euro’luk yapılandırmaya giden, çoğunluğu Türkiye’de olmak üzere birçok varlığını elinden çıkaran Doğuş Grubu, deyim yerindeyse Hırvatistan’dan çekiliyor. Dünya Gazetesi Yazarı Kerim Ülker'in köşesinde yer verdiği bilgiye göre Doğuş Grubuna ait Dubrovnik kentindeki 5 yıldızlı Villa Dubrovnik’in yüzde 90’ını devralma anlaşmasını imzalayan ülkenin önde gelen emeklilik fonlarını yöneten Erste d.o.o. şimdi de Doğuş Grubu’nun ülkedeki son otelini satın almak için anlaşma imzaladı.

D Resort Sibenik'i de 256 milyon liraya sattı

Anlaşmayla fonun satın aldığı Villa Dubrovnik, Doğuş Marina Oteli'ni 30.6 milyon dolar yani bugünkü kurla 256 milyon liraya yüzde 100 hissesini devraldı. Doğuş Marina Oteli’nin sahibi olduğu otel ise Dalmaçya kıyısında yer alan D Resort Sibenik. Otelin 4 özel villası ve lüks sınıfında 63 odası bulunuyor.

D Resort Sibenik Hotel

Doğuş Grubu’nun, geçtiğimiz ay sattığı Adriyatik Kıyısı’ndaki Villa Dubrovnik otelinin ise 6’sı süit toplam 56 odası ve iki villası var. Alımı yapan Avusturyalı bankacılık grubu Erste’nin birimi olan fon, Hırvatistan’da faaliyet gösteren 8 emeklilik firması ve kuruluşunun fonunu yönetiyor. Geçtiğimiz yıllarda Akdeniz çanağının en büyük yat limanı işletmecisi haline gelen Doğuş, Lüksemburg merkezli ünlü fon CVC Capital Partners ile masaya oturmuş sahibi olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Hırvatistan’daki marinalarını satmıştı.

D-Resort markasıyla Göcek ve Ayvalık'taki oteller kaldı

Bilindiği üzere Doğuş Grubu’nun D Resort markasıyla 4 oteli bulunuyordu. Bu otellerden Marmaris’te yer alan 288 odalı D-Resort Grand Azur’u 2019 yılında Alman turizm şirketi TUI Travel’a bağlı TT Hotels Turkey devralmıştı. Hırvatistan’daki Sibenik ve Grand Azur’un satılmasıyla bu sayı ikiye indi ve D-Resort markası çatısı altında Göcek ile Ayvalık’taki oteller kaldı.

Yorumlar
adnan
01 Eylül 2021, Çarşamba 08:04
dogus grubunun Ulkemizde yeni yatirimlar yapmasini bekliyoruz ..Ulkeyi terketmesi yakismiyor...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha