Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka…

Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka…
11 Eylül 2023, 15:54
Sri Lanka’nın Türkiye turizm pazarındaki yükselişi devam ediyor. Fiyat kalite avantajıyla öne çıkan destinasyon, Jazeera Airways’in uçuşları ile Türk gezginler için daha ulaşılabilir hale geldi.

Hint Okyanusu’nda egzotik ada ülkesi Sri Lanka’ya Türk turistlerin ilgisi artarak devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen tur operatörlerinin programına aldığı Sri Lanka, yılın 12 ayı operasyon yapılabilen özel bir destinasyon. Jazeera Airways’in haftanın 6 günü Kuveyt aktarmalı uçuşlarıyla, daha ulaşılabilir hale gelen destinasyon, seyahat acentaları ve Türk müşteri için cazip bir ürün olarak dikkat çekiyor.

16 - 22 Temmuz tarihleri arasında Jazeera Airways ve ülkenin önde gelen turizm şirketlerinden Jetwing Travels işbirliğiyle düzenlenen ‘famtrip’te Türk outgoing seyahat acentaları ülkenin turizm potansiyelini yakından görme fırsatı buldu.

Fil Yetimhanesi

Ülkenin en büyük kenti Colombo’ya yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta Colomba-Kandy yolu üzerindeki Pinnawala kentinde yer alan fil yetimhanesi ülkenin en önemli turistik ürünlerinden biri. 1975 yılında yaralı ve terk edilmiş filleri barındırmak için kurulan fil yetimhanesinde, bugün 120’nin üzerinde fil barınıyor. Fillerin beslenme ve banyo saatlerine uygun olarak düzenlenen turlarda, turistler filleri yakında görme imkanı buluyor. Ülkedeki bir diğer fil yetimhanesi ise Udawalawe Milli Parkı’nda yer alıyor. Pinnawala’dakinden daha küçük olan bu yetimhanede ise yaklaşık 30 fil bulunuyor.


Jazeera Airways Türkiye Satış Müdürü Arda İçil: Sri Lanka Türkiye’de parlayan bir destinasyon olacak

Jazeera Airways Türkiye Satış Müdürü Arda İçil

İstanbul’dan Sri Lanka’ya haftanın 6 günü Kuveyt aktarmalı uçuş gerçekleştiren Jazeera Airways, destinasyonu Türkiye turizm sektörü için ulaşılabilir hale getirdi. Outgoing seyahat acentaları tarafından Sri Lanka uçuşlarına ilginin her geçen gün arttığını belirten Arda İçil, Türkiye pazarında Sri Lanka’nın yükselişinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

Sri Lanka’nın Türk gezginler için çekici bir destinasyon olduğunu ifade eden Arda İçil, “Sri Lanka yakın bir zamanda Türkiye’de parlayan bir destinasyon olacak” dedi. Sri Lanka’nın fiyat ve kalite açısından Türk pazarına uygun bir destinasyon olduğunun altını çizen Arda İçil sözlerine şöyle devam etti: “Sri Lanka gelişmiş konaklama altyapısı, güler yüzlü insanları ve cazip fiyatlarıyla Türk pazarına hitap eden bir destinasyon. Bizimle çalışıp, 1000-1200 dolara tur paketi çıkabilen operatörler var. Türk vatandaşları, Antalya’da bile tatil yapılamayacak bu bütçelerle, çok özel bir destinasyonu görme ve farklı bir kültürü tanıma fırsatı buluyorlar. Sri Lanka’nın sunduğu avantajlarla önümüzdeki yıllarda Türkiye pazarındaki yükselişini sürdüreceğini düşünüyoruz.”


Siğiriya Kaya Kalesi

Sri Lanka’nın Dambulla kentinin yakınlarındaki Kuzey Matale Bölgesi’nde bulunan bir antik kaya kalesi olan Sigiriya, ülkenin görülmesi gereken en önemli yerlerinden biridir. 5. yüzyılda inşa edilen kale, 1982’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. 200 metre yükseklikteki bir kayanın tepesinde yer alan kalede antik Sri Lanka sarayının kalıntıları bulunuyor. Merdivenlerle tırmanılan kale aynı zamanda doğal bir seyir terası. Aslan başına benzetilen yapısı nedeniyle Aslan Kalesi olarak da anılan yapıda 21 gerecek boyutlu nedime freski günümüze kadar gelebilmiştir. Kalenin çevresindeki su havuzları bahçeler ve mağaralar da görülmeye değer yerlerden.

Sabah Dambulla Mağara Tapınağı

Sri Lanka’nın Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi eserlerinden bir diğeri de Sabah Dambulla Mağara Tapınağı’dır. Kayaya oyulmuş mağara tapınaklarında 153 adet Buda heykeli, üç adet Sri Lankalı kral heykeli ve dört adet tanrı ve tanrıça heykeli bulunuyor. İlk mağarada Buda’nın kayadan oyulmuş 14,3 metre uzunluğunda yatar bir heykeli bulunuyor. Mağaraların duvarlarındaki tasvirler arasında şeytan Mara’nın ve Buda’nın ilk vaazını tasvirler eden freskler de yer alıyor. Ülke tarihinin önemli tarihi kişiliklerinden biri olan Kral Walagamba’nın 14 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadığı mağara, tahtı yeniden ele almasının ardından görkemli bir tapınağa çevrilmiş. Sri Lanka’nın en iyi korunmuş mağara tapınağı olan Dambulla turistlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri.


Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt: MICE turizmi için gelecek vaat eden bir destinasyon

Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt

Sri Lanka’nın MICE sektörü için güçlü ve gelecek vaat eden bir destinasyon olduğunu söyleyen Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt, “Sri Lanka’nın incentive turları için önerilebilecek yeni destinasyonlardan bir olduğunu düşünüyorum. Türk pazarında genellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği bir destinasyon olarak tanınmakla birlikte, MICE alanında da yeni bir ürün olarak kullanabiliriz. Otel alternatifleri ve yüksek hizmet kalitesiyle öne çıkan güçlü bir ürün. Türk müşterinin ekonomik olarak zorlanmayacağı ucuz bir destinasyon. Sri Lanka’nın gelecekte incentive ve leisure pazarında yükseleceğini düşünüyorum” diye konuştu.


Vilage Treck

Gerçek bir Sri Lanka Köyü olan Treck, ülkenin kırsal yaşamının görülebileceği bir alan. Tekne yolculuğu ile ulaşılan köyde geleneksel Sri Lanka yemeklerini tadabilmek mümkün.

Kandy Şehri ve Diş Tapınağı

Siri Lanka’da Budizm’in en yoğun yaşandığı yerlerin başında gelen şehir çok sayıda tapınak ve manastıra ev sahipliği yapıyor. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen şehirde yer alan “Diş Tapınağı” Budistler için önemli bir merkez. MS 4’üncü yüzyılda bir Orissan prensesinin saçında saklı olarak Sri Lankaya getirilen Buda’nın dişinin muhafaza edildiği tapınak, her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.


Skyhub Outbound Müdürü Orhan Durmuş: Sri Lanka paketlerine gelen talepten memnunuz

Skyhub Outbound Müdürü Orhan Durmuş

Skyhub’ın Sri Lanka’ya ilgisinin artarak devam ettiğini belirten Skyhub Outbound Müdürü Orhan Durmuş, sundukları ürünlere gelen taleplerden memnun olduklarını ifade etti. Orhan Durmuş Skyhub’un çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Sri Lanka’da FIT, (Foreign Independent Travel) ve leisure grup paket turlarının yanında biraz da incentive alanında çalışmalar yapmaya başladık. Tek Sri Lanka paketlerinin yanında Sri Lanka ve Maldivler’in birlikte sunulduğu ürünler de çıkarmaya başladık. Gelen talepten memnunuz. Bu talebin önümüzdeki yılarda da aratarak devam edeceğini düşünüyoruz.”


Peradenia Botanik Bahçesi

147 dönüm alanda kurulu bahçenin tarihi 1374 yılına dayanıyor. Gampola ve Kandy kralları tarafından kurulan tarihi bahçenin devamı olarak gelişerek varlığını sürdürmüş. 5 binden fazla ağaç bitki ve sürüngenin yaşadığı bahçede çok sayıda nadir ve endemik türü görebilmek mümkün. Parkın içindeki baharat bahçesi ve orkide evi turistlerin en fazla rağbet gösterdiği alanlar arasında yer alıyor.

Nuwara Eliya

Sri Lanka’nın küçük İngiltere’si olarak da bilenen şehir mimarisi ile dikkat çekiyor. Dağlar vadiler, şelaleler ve çay tarlalarıyla ünlü şehir adanın iklim olarak en güzel yerlerinden biridir. Kentin her yerinde İngiliz mimarisinin etkisini görebilmek mümkün.


Ejder Turizm Operasyon Müdürü Eda Sirkecibaba: Üç günde bütün grupları doldurduk

Eda Sirkecibaba

Türkiye’nin önde gelen outgoing acentalarından biri olan Ejder Turizm, Sri Lanka pazarına hızlı bir giriş yaptı. Cazip fiyatlarla sunduğu tur paketlerini kısa sürede satmayı başaran Ejder Turizm, ülkenin en büyük turizm şirketlerinden Jetwing ile iş birliği yaptı.

Sri Lanka turlarına gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getiren Ejder Turizm Operasyon Müdürü Eda Sirkecibaba, “Sri Lanka turlarını satışa açtıktan 3 gün sonra bütün grupları doldurduk. Bu ilgiden çok memnunuz. Sri Lanka bizim için 12 ay operasyon yapabileceğimiz güzel bir pazar oldu” dedi.


Madu Ganga

915 hektarlık Madu Ganga halici, iki dar kanalla Randombe Gölüne bağlanan doğal bir park. Gelgit akıntılarının etkisiyle oluşan 64 mangrov adacığının bulunduğu sulak alan, 300’den fazla bitki 248 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Karmaşık yapıdaki su yollarında yapılan tekne gezileri turistler tarafından rağbet görüyor.

Kaplumbağa Kuluçkahanesi

Sri Lanka deniz canlıları çeşitliliği açısından da eşsiz bir destinasyon. Dünya genelinde nesli tehlikede bulunan kaplumbağaların 5’i yumurtlamak çini Sri Lanka kıyılarına çıkıyor. Kaplumbağaların popülasyonun takip edildiği Kaplumbağa Kuluçkahanesi’nde nadir kaplumbağa türlerini görebilmek mümkün.


Exp-Ert DMC Satış Müdürü Embiye İsmailoğlu: Türk misafirler için çok uygun bir destinasyon

Exp-Ert DMC Satış Müdürü Embiye İsmailoğlu

Sri Lanka’nın Türk pazarı için yeni ve keşfedilmemiş bir pazar olduğuna dikkat çeken Exp-Ert DMC Satış Müdürü Embiye İsmailoğlu, “Sri Lanka tur paketinin yakın bir gelecekte çok popüler hale geleceğini düşünüyorum” dedi. Ülkenin doğal güzelliklerinin yanında deniz turizmi açısından da çok güçlü bir ürün olduğuna dikkat çeken Embiye İsmailoğlu, “Zengin aktivitelerle bir haftalık dolu dolu bir tatil paketi oluşturulabilir. Türk misafirler için çok uygun bir destinasyon. Exp-Ert olarak biz de kısa sürede planlarımızı yaparak pazarda yer almayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Yorumlar
Chamil, Jetwing Travels Sri Lanka
12 Eylül 2023, Salı 01:36
It was a great pleasure for us, at Jetwing Travels, to offer the best experience for the FAM tour organized by Jazeera Airways 16-22 Jul 23 covering top tourist sites and experiencing special activities. Thank you everyone who visited our beautiful island and has been promoting Sri Lanka in Turkey. We are ready to welcome you in Sri Lanka very soon and provide the best services. Chamil Weeraman (Mob +94 77 728 7842) Email: chamil@jetwing.lk
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha