Rota

Hilton İzmir kapandı... 200 çalışan gözyaşlarıyla veda etti

Hilton İzmir kapandı... 200 çalışan gözyaşlarıyla veda etti
20 Ekim 2020, 11:46
İzmir'in sembol oteli son müşterisini ağırladıktan sonra kapılarını kapattı.

Hilton İzmir, 16 Ekim'de, yani geçtiğimiz cuma günü son müşterisini ağırladı. Son müşteriyle vedalaştıktan sonra, 1991 yılından bu yana İzmir turizmine hizmet eden Hilton İzmir Oteli, kapılarını kapattı.

6 Ekim 2020 Cuma tarihinde son müşterisini yolcu eden Hilton İzmir'in çarşısında esnaflık yapan Şükrü Taştabanoğlu, 29 yıl sonra kapanan Hilton İzmir'le ilgili yorumlar yaptı.

Egedesonsöz'den Muhittin Akbel'e konuşan Taştabanoğlu, "Ben burada büyüdüm. 15 yaşında çarşıya girdim, bugün 43 yaşındayım. Ömrümün yarıdan fazlası burada geçti. Hilton İzmir'in, o rüya gibi yılların ardından kapanması, içimi acıttı" dedi.

İşlerin azalması tuz biber oldu

Taştabanoğlu şöyle devam etti:

"Hilton'un 9. katında da dükkanımız vardı. Bizlerle yapılan toplantıda, otelin kapatılacağı duyuruldu. Çok üzüldük. 16 Ekim'de, epeydir sessizliğin hakim olduğu Hilton İzmir, daha derin bir sessizliğe gömüldü. Pandemi döneminde hareketlilik çok azdı. O zamanki durgunluk, bugünlerin işaret fişeği gibiydi sanki... Beklenen sonun, belirtisiydi adeta... Ön kapının kapatılması, sadece arka kapıdan giriş çıkışların yapılması, içerideki müşteri sirkülasyonunu olumsuz etkilemişti."

Oteli kullanan müşterilerin, odaların yıpranmış olmasından şikayetlerde bulunduğunu hatırlatan Şükrü Taştabanoğlu, "Yönetimde bir anlaşmazlık vardı zaten... İşlerin azalması, bu işin tuzu biberi oldu. Kısa zamanda düzelecek bir durum söz konusu değildi elbette. Turizmin hizmetinde olan Hilton İzmir'in toparlanamayacağı belliydi" dedi ve şunları söyledi:

Kötü günlerde 20-30 müşteri ağırlardık

"Otel müşterisinin yüzde 50'sini, yabancı turistler ve yabancı işadamları oluşturuyordu. Onlar ellerini ayaklarını kesince, her şey ters girmeye başladı. Eskiden her gün 4-5 otobüs, turist grupları geliyordu. Sabah saat 06.00'da dükkanı açardık, gece 10.30'a kadar iş yapardık. Otelin 150 kişilik restoranı, her akşam dolardı. Dünyaca ünlü çok sayıda kişiyi ağırladı Hilton İzmir... Ya şimdi? Ortalıkta in cin top atıyor. Otelin kötü günlerinde hiç olmazsa 20-30 müşteri dükkana uğrardı, kapandıktan sonra tek kişi dahi gelmedi."

Son müşterinin gidişinde otelin çalışanlarıyla vedalaştık, gözlerimiz dolu doluydu

Hilton İzmir'e veda anlarında yaşanan duygusallığa da değinen otelin çarşısındaki esnaf Şükrü Taştabanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada olduğum 29 yıl boyunca, sayısız dost edindim. Hilton İzmir'in çalışanları, mekanı mesken tutmuş turistleri, İzmirlileri yakından tanıma fırsatımız oldu. Son müşterinin gidişinde, otelin çalışanlarıyla vedalaştık. Gözlerimiz dolu doluydu. 200'den fazla insan işsiz kaldı. Keşke yönetim, oteli toparlayıp turizme etmeyi sürdürseydi. Olmadı. Burada yaşadığımız anılar kaldı geriye... Çok üzgünüz. Şu anda otelin otoparkı kapalı. Otopark'ın ruhsatı alınır ve yeniden hizmete açılırsa, çarşıya gelen giden olur, diye ümit ediyoruz.Nisan ayına kadar sabredeceğiz. Eğer turizm açısından bir ışık göremezsek, Hilton İzmir gibi biz de kepenk kapatırız, başka bir otelde kendimize yer bulmaya çalışırız."

Etiketler:İzmir Hilton
Yorumlar
Emine yanık
22 Ekim 2020, Perşembe 10:28
Çok yazık olmuş :((
M.yldz
22 Ekim 2020, Perşembe 07:52
Ilk gördüğümde (28yıl önce) ilk defa o kadar büyük bir bina görmüstüm şaşkınlık içinde bakmıştım.. İçim acıdı bee:(
BAYBARS
22 Ekim 2020, Perşembe 07:46
İşsiz kalanların Allah yardımcıları olsun, elden birşey gelmiyor ki......
YANIKOĞLU
22 Ekim 2020, Perşembe 03:00
Gerek izmir gerekse türk turizimi büyük bir yıldızı kaybetmiş olur
MZA
21 Ekim 2020, Çarşamba 08:35
Inşaatının kazıkları çakılırken oralarda çalışırdım sanki beynimize vuruluyordu..30 yıl olmuş..cok girdik çıktık,otoparkını,gamelandıni,bowling salonunu,restoranını..izmir in en yüksek binasıyla sembol oldu,tepesine helikopter pist vardı.. yazık oldu..
Av burak emin
21 Ekim 2020, Çarşamba 08:07
Çok yazik olmuş
Ali balcioglu
21 Ekim 2020, Çarşamba 03:46
2019 da 10 kişilik misafirle bir gece konakladık giriş kapısından resepsiona 10 dakika da şaşırarak gittik.on kapı iptal edilmiş koca Hilton giriş kapısı pasajdan! Ayıptır ayıp.bu ülkede turizm bakanlığı var ama sadece bakıyor bakan.utandim izah edemedim tadilat var falan dedim.,
HAKAN GOKSAL
21 Ekim 2020, Çarşamba 01:40
Herseyden once izmir.in Turizm okuluydu. kimbilir kimler orada otelcilgi ogrenip simdi ulkenin diger otellerinde bu meslegi icra ediyor.O sansli kisilerden biri olarak insallah tekrar otelcilik sektorune katki saglayacak bir brand orayi alir ve kaldigi yerden cok daha iyi bir sekilde hizmet verir
Denk Geldi
21 Ekim 2020, Çarşamba 01:21
Evet her rüyanın bir sonu oluyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha