Hikmet Atilla: O potansiyel gitti, elimizde Rusya ve Ukrayna pazarları kaldı

Hikmet Atilla: O potansiyel gitti, elimizde Rusya ve Ukrayna pazarları kaldı
28 Ekim 2020, 21:37
Turizm sektörünün en büyük pazarlarından biri olan Almanya’nın Türkiye genelini kapsayan seyahat uyarısında bulunmasının sektöre olan etkisini değerlendiren DRV Yurt Dışı Turizm Komisyon Üyesi Hikmet Atilla, “Bundan sonra Almanya pazarından doğru düzgün hareket beklememek gerekir” dedi.

Almanya’nın Türkiye genelini kapsayan seyahat uyarısının doğuracağı sonuçları değerlendiren Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Yurt Dışı Turizm Komisyon Üyesi Hikmet Atilla, yaz dönemi yaşanan sıkıntılara karşın alınan tedbirlerle yeni rezervasyonların geldiğini ancak bu noktada ülke genelini kapsayan seyahat uyarısının işleri zora soktuğunu dile getirdi. Atilla, Turizm Ajansı’na şunları söyledi:

“O potansiyel gitti…”

“Türkiye’ye gelenlere en fazla 10 gün karantinaya girme zorunluluğu getirildi. 5 gün karantina sonrası test yapılarak 2-3 gün beklenecek ve netice alınmak suretiyle insanların işlerine dönmesi sağlanacak. Tabii çalışan bir insanın bu riski göze alması mümkün değildir. Gerek THY gerekse Corendon ve SunExpress Almanya’dan Türkiye’deki birçok ile uçuşları var. Bir potansiyel vardı, o potansiyel gitmiş durumda. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız var, bu şekilde onların da önü kesilmiş oldu. Bana göre tamamıyla Türkiye’ya yönelik olumsuz bir karar. Bundan sonra Almanya pazarından doğru düzgün hareket beklememek gerekir.”

Kararda bir süre belirtilmese de turizm sektörünün umudunun aşının bulunması olduğunu belirten Hikmet Atilla, 2021 rezervasyonlarının da son dakika satışlar şeklinde olacağını söyledi. Atilla, “Oteller kendilerini beklemeye alacak ve last minute şeklinde ifade ettiğimiz son dakika satışlar olacaktır. 2020 yılı da böyleydi, 2021 de bu şekilde devam edecek. İnsanların üzerinde psikolojik bir baskı var. Tatile gidiliyor o sırada bir karar çıkıyor ve şu tarihe kadar dönmezseniz karantinaya alınacaksınız deniyor, tabii insanlar tedirgin olup ikinci gün dönmek zorunda kalıyorlar. Tedirginlik insanların kararlarını etkiledi. Öte yandan aşının erken bulunması bazı durumları değiştirecektir.

“Elimizde başka pazar kalmadı”

Almanya’da DRV’nin de içinde olduğu seyahatle ilgilenen 15 örgütün bugün Berlin’de Alman Hükümeti’nin seyahat yasaklarına dönük protesto yürüyüşü yaptıklarını hatırlatan Hikmet Atilla, “Bu karar tam da bu eylemin üzerine geldi. Tabii DRV bu karardan mutsuz. Bunu kesinlikle kabul etmiyorlar. Böyle bir karar beklenmiyordu. Bugün SunExpress’in yöneticileriyle görüştüm, onlar da mutsuzlar. Elimizde başka pazar kalmadı. Bir Rusya bir de Ukrayna kaldı” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 200 bin turist…

Alman Hükümeti’nin aldığı kararın kış operasyonlarını bitirdiğini ifade eden Atilla sözlerini şöyle tamamladı: Bu karar tabii bir yasak kararı değil, bir seyahat uyarısı. Ancak burada riski göze alıp gelen olur mu bilemiyorum. Belki emekliler veya karantinayı göze alanlar gelebilir. Kış dönemi tahmini olarak 200 bin civarı Alman turist başta Antalya Belek Bölgesi olmak üzere ülkemize geliyorlardı. Ağırlıklı olarak futbol kulüpleri, yüzme takımları, v.b geliyordu. Şimdi onlar gelemeyecekler. Şubat ayına grup rezervasyonlarımız var. Ne olacak bilmiyoruz!

Yorumlar
Bir Dost
31 Ekim 2020, Cumartesi 12:24
Almanya da milletin tatil düşünvek halimi kaldı.Herkes corona derdine düştü..Bu Türkiye batsın bitsin diye olan birşey değil bence.Almanyanın kendi zor durumda zaten.bir yığın işsiz.
Serkan aslan
30 Ekim 2020, Cuma 02:50
Avrupa’nın her ülkesiyle kavga eden şeffaf olmayan yöneticilerimizin hiçmi suçu yok?
Kurbağa Terbiyecisi
30 Ekim 2020, Cuma 12:09
Türkiyeye gelmeyin güvenli değil,yatırım yapmayın diye avaz avaz bağırıp ülkesini yurt içinde yurt dışında kötüleyen kanı bozuk vatan hainleri müsait yerine Hint kınası yaksın..İstedikleri oldu..Türkiye batsın diye neredeyse adaklar arayacak kurban kesecekler.. Ama sorsanız en büyük yurtsever bunlar..Hainsiniz..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha