Heyet geldi, 'Türkiye' yasağı kalktı!

Heyet geldi, 'Türkiye' yasağı kalktı!
18 Haziran 2021, 19:49
Türkiye'nin umutla beklediği haber Moskova'dan nihayet geldi.

Herkesin umutla beklediği haber Moskova'dan nihayet geldi.

Rusya 22 Haziran'dan itibaren Türkiye'ye uçuş yasağını kaldırma kararı aldı

Rusya, 22 Haziran'dan itibaren Türkiye'ye uçuşlara ilişkin yasakları kaldırdı ve tüm uçuşlara yeniden başlama kararı aldı.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid ile mücadele operasyon merkezi, Türkiye'deki vaka sayılarındaki düşüşü ve alınan önlemlerin yeterliliğini tespit ederek, uçuş yasağını kaldırdı.

Bu karar, Türkiye'yi ziyaret eden Rus teftiş heyetinin verdiği olumlu rapora dayanılarak verildi.

Rus heyetin Antalya'ya yaptığı ziyaretin sona erdiğini duyuran Golikova, Türkiye'de turizm sektöründeki personele hızla aşı yapıldığını, otel çalışanları arasında aşılanma oranının şu anda yüzde 60 ila 90 arasında değiştiğini vurguladı.

Golikova ayrıca turistlerden, yurt dışına gitmeden önce aşı vurulmalarını rica etti.

Yasak 15 Nisan'da başlamış, daha sonra 21 Haziran'a uzatılmıştı.

Bu yasak döneminde Türkiye'ye gidemeyen turistlerin Rusya'nın Karadeniz kıyılarına "mecburen" akın etmesi, bu bölgedeki tesislerin tamamen dolması, deniz tatili yapamayan vatandaşlardan gelen şikayetlerin artması üzerine Rusya, Türkiye yasaklarını kaldırmaya karar verdi.

Daha önce Rus yetkililer, şu ana kadar Türkiye turu satın alan ya da rezervasyon yaptıran ancak yasaklar nedeniyle tatile gidemeyenlerin sayısını "1 milyon civarı" olarak açıklamıştı.

Uçuşlar yasaklanmasına rağmen yüzde 60'a yakın turistin Türkiye tatilini iptal etmediği ve uçuşlara başlanmasını beklediği ifade edilmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha