Herkes için Turizmde kent konseylerinin rolü!

A. Nejat Şardağı
A. Nejat ŞardağıENAT Türkiye Temsilcisi
01 Mart 2022, 15:10

Engelliler dünyanın en büyük azınlığıdır”

Koffi Annan

Bu sözler antik çağdan yakın tarihe işlenmiş en büyük insanlık suçu ile yüzleşmemizi engellemektedir.

Eski Ispartalılardan, eskimolara, sakat doğan çocuklar veya yaşlılar üretici değil tüketici (!) oldukları düşüncesiyle ya katledilmiş ya da ölüme terkedilmiştir. Romalı filozof Cicero (MÖ 106-MÖ 43) De Legibus kitabındaki engellilerin katledilmesi görüşüne Seneca da katılmış, çağlar boyunca engelliler, kimi zaman saray soytarısı kimi zaman dilenci yapılmış veya tecrit edilerek insan değil hayvan veya canavar olarak kabul edilmiştir. V. Hugo'nun Notre Dame'ın Kamburu adlı eserinde kambur kilisenin papazı tarafından himayeye alınırken ona QUASİMODO (yeni doğan-analojik anlamı ise çirkin, fizyolojik veya psikolojik sakat) adını takması ama Quasimodo'nun Esmeralda'ya aşık olarak papazın tacizlerinden koruması ise son derece insani davranışların ifadesidir. Bu kitap Katolik kilise tarafından 1834 yılında kara listeye alınmıştır. Kiliselerin denetimindeki akıl hastanelerinden Katolik ve Protestan papazların onayı ile zihinsel engelli 300 bin kişi (1939-45 yılları arasında, Aktion T4, Aktion 14f 13) yaşanmaya değer olmayan hayatlar teorisine dayanarak naziler tarafından gaz odalarında hunharca katledilmiştir. Gerçek suçlular, engellileri günahkar ilan edenlerdir.

Kurbanlardan fazla suçlunun olması, suçun 2. Dünya Savaşı sonrası ağırlıklı olarak etnik kimlikler üzerinden sınırlı sayıda kişiye yüklenmesi, engellilere yapılan zulmün arka planda kalmasına yol açmıştır.

Antik çağlardaki vahşi tutum, ortaçağda önce tecrit daha sonra da ataerkil politikalarla koruyucu niteliğe dönüşmüş, sosyal devlet anlayışı ile yardım yapılmaya başlanmıştır. Yardım almak, engellilerin sorununu çözmekten uzak, hatta yardım yapana bağımlılık, kısaca özgürlüğün kısıtlanmasıdır.

Turizm, karşılıklı olumlu etkileşimde ve empati kurmada önemli rol oynamaktadır. Öncelikle bazı turizm paydaşlarının engellileri QUASİMODO GİBİ GÖRMELERİNİ önlemek atılacak ilk adımdır. Engellilerin sosyal-kültürel ve ekonomik faaliyetlere katılabilmesi için önce sokağa çıkmaları gerekmektedir.

Son söz: Kent konseylerinin, erişim sorunu olan mekanların tespiti, iletişimin sağlanması yönünde çalışması ve farkındalık eğitimi vermesi ahlaki ve vicdanı sorumluluktur. Alacağı aktif rol “Herkes için Turizme” önemli katkıda bulunacaktır.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha