Herkes Alman turist gelsin istiyor, peki Almanlar tatil istiyor mu?

Herkes Alman turist gelsin istiyor, peki Almanlar tatil istiyor mu?
05 Temmuz 2020, 23:11
Turizmin sıcak gündeminde Almanya Türkiye'ye tatil kapısını açacak mı tartışmaları var. Tarihleri güncellenen seyahat uyarıları, üst düzey temaslar, AB kararları derken kimse aslında Alman turistin ne düşündüğünü sorgulamadı. İşte Almanya'da yapılan bu araştırma bazı eğilimleri gün yüzüne çıkardı.

Almanya'da 14-75 yaş arasındaki 2 bin 500 kişi arasında yapılan bir ankete göre, Alman nüfusunun sadece yarısının bu yıl tatil yapmayı planladığı, % 19'unun ise henüz planı olmadığını ortaya koydu. Tatil planı yapanların çoğu ya yurtiçi ya yakın yerler veya AB ülkelerini tercih edeceği belirtiliyor.

Yapılan anket, Almanların % 35'inin "bu yıl tatil havasında olmadığını" ve % 22'sinin tatile çıkma konusunda "karışık duygular" yaşadığını ortaya çıkardı. Her üç kişiden biri tatillerinin bir tür kısıtlamalardan etkileneceğini düşünüyor. Hatta tatile gitmeyi planlayan %54'lük kesimin bile bu düşüncede olduğu söyleniyor.

Anket sorularına göre Almanların % 51'inin bu yıl tatile çıkma planı henüz yok. Kesinlikle bir tatil planlayanların üçte birinden fazlası (% 36) Almanya içinde seyahat etmek isterken % 30'u yurt dışına çıkmayı planlıyor. Diğer üçte biri ya yerel bölgelerinde kalacak, hatta evde tatil yapacak olanlar bile var.

Tatile gidecekler neler istiyor?

Bir tatil beldesi için tercihleri sorulduğunda, üçte ikisi hedefin ve konaklama yerinin en iyi hijyen koşullarına sahip olması gerektiğini belirtirken,% 50'si gerekirse hızlı bir geri dönüş olasılığının da önemli olduğu kanısını taşıyor

Bu görüşler paket tatillerin popülaritesine yansımış durumda. Ankete katılanların yaklaşık yarısı acil durumlarda müşteriyle ilgilenecek bir tur operatörü ile seyahat etmeyi tercih ettiğini söylerken yaklaşık % 43'ü kendi tatillerini organize edip ve çoğunlukla kendi arabaları olan bireysel ulaşım araçlarını kullanacaklarını ifade ediyorlar.

Konaklama açısından, katılımcıların% 41'i diğer insanlarla çok az temasta olan bir yerde kalmak isterken,% 32'si zaten bildikleri bir yeri tercih edeceklerini vurguluyorlar.

Alman turist nereye gitmek istiyor?

Son ankette Almanların % 30'unun tatile gitmek istedikleri yere karar verdiğini ortaya koydu. Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, Hollanda, Fransa, Danimarka ve Yunanistan öne çıkan destinasyonlar. %15 kadarı daha fazla seyahat etmek istiyor, ancak henüz rotasını belirlemiş değil! Plaj tatili öne çıkıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha