Hepsi zengin olacak, böyle bir şey yok!

Hepsi zengin olacak, böyle bir şey yok!
28 Şubat 2019, 17:14
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya 'Türkiye'yi ucuz satıyoruz' tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya 'Türkiye'yi ucuz satıyoruz' tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Eczacıbaşı Holding'in Belek'te düzenlediği 'Sezona Merhaba Buluşması' kapsamındaki panelde konuşan Bağlıkaya Türkiye'de turizm başladığından bu yana 'Ucuz satıyoruz' tartışmasının yaşandığını söyledi. Türkiye'nin kitle turizmi yapan bir ülke olduğunu belirten Bağlıkaya, 'Turist çok ama ucuz satıyoruz' algısının doğru olmadığını vurguladı. Bağlıkaya, '40 milyon turist gelecek, hepsi zengin olacak.' Böyle bir şey yok. Sayıya oynayan, yatak kapasitesi yüksek, ürün çeşitliği çok fazla bir ülkeyiz. Bize her türlü turist gelir, her turist bizim için eşittir. 500 dolar harcayan turist de 1000 dolar harcayan da golf için gelip 2 bin 500 dolar harcayan turist de aynı değerdedir." diye konuştu.

Tıkanmış pazarlar açıldı, hedefimiz ütopik değil

Bağlıkaya turizmde tıkanmış olan pazarların açıldığını Türkiye'nin bunları geri alacağını söyledi. Türkiye'nin ana pazarlardan 2015'e göre 3.5-4 milyon turist eksiğine rağmen geçen sene rekor kırdığını belirten Bağlıkaya, bu yıl 50 milyon turisti yakalamanın ütopik bir hedef olmadığını dile getirdi.Bağlıkaya, " Sadece Orta Avrupa'da 2015 rakamı geriye gelse hedefi yakalarız" dedi.

İzmir'den sonra bir şey göremiyorsunuz

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da 2019'un iyi geçeceğini, Türkiye'deki turizmde çift haneli büyümenin dünya ortalamasının üç katı olduğunu söyledi. Turizmde 1.5 milyon yatak kapasitesine sahip Türkiye'de yatırımların belirli noktaya yapılmaması gerektiğini belirten Ayık, " 45 milyon misafiri ağırlıyoruz ama turizmin ağırlık üç noktada toplanmış gibi. En büyük payı Antalya ve İstanbul alıyor. Bu pay yüzde 60'lara yaklaşıyor. Arkasından Muğla ve İzmir noktası geliyor ve ondan sonra bir şey göremiyorsunuz. İç bölgelere gidip Türkiye'deki yatak hareketliliği ve trafiğini artırmamız lazım" diye konuştu.

54 sektörü arkasından sürüklüyor

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, turizmin toplam istihdamın yüzde 5'ini oluşturduğunu, dış ticaret açığının yarısını tek başına kapattığını söyledi. Eczacıbaşı, "Ortak payda turizm. Konaklamadan ulaşıma, tüketimden yapı ürünlerine kadar 54 sektörü arkasından sürüklüyor. Turizm, tek kalemde ülkemizin ihracat girdisinin yüzde 20'den fazlasını karşılıyor. Turist sayısının 70 milyonun üzerine, kişi başı ortalama harcamanın da 1000 doların üstüne çıkacağına inanıyoruz. 70 milyar dolar ekonomiye katkı sunacak, 54 sektörü canlandıracak, milyonlarca insana iş ve aş sunacak. " dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha