Hediye Güral Gür: KÇÖ'nün kalkmasıyla işletmelerin sıkıntıları büyüyecek

Hediye Güral Gür: KÇÖ'nün kalkmasıyla işletmelerin sıkıntıları büyüyecek
10 Temmuz 2021, 09:49
Kısa Çalışma Ödeneği'nin kalkması ile işletmelerin sıkıntılarının büyüyeceğini söyleyen NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, "Turizm sektörü dışında sektörler canlanmaya başladı. Turizm sektörü maalesef hala sıkıntılar yaşıyor. Dolayısıyla belki sektör bazlı yardımlar, ekstra teşvikler açıklanabilir" dedi.

Devam eden yaz sezonunda Rusya pazarına işaret eden ve Rusya'daki vaka artışlarına dikkat çeken Hediye Güral Gür, "Rusya'daki artış devam ederse Rus misafirlere bir sınır getirilmesi konusu da gündeme gelebilir. 22 Haziran'da sınırların açılmasıyla biz ciddi bir yükselme bekliyorduk ama vakaların artması maalesef beklenen artışı getirmedi. Ama 22 Haziran öncesine göre Rus misafir gelişi daha yüksek. Genel olarak talep arttı" dedi. Gür, Hürriyet'ten Burak Taşçı'nın "Bu sezon turizm sektörü kayıplarını telafi edebilir mi?" sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

"Kayıpları telafi edebilecek bir sezon olarak görmek yanlış olur ancak yaraları bir nebze olsun sarabilir. Aşılanmaların artmasıyla birlikte önümüzdeki sezon için biz daha umutluyuz. Normalde Güney'de sezon Nisan'da başlar, Kasım gibi de biter. Biz şu an sezonun iki ayını kaybettik. İnsanların çok bunalması nedeniyle belki sezonun aralık – ocak aylarına kadar uzaması söz konusu olabilir.

"Sektör darbe aldı"

Sektör pandemi döneminde çok darbe aldı. Bu açığı kısa sürede tamamen kapatamayız belki ama eskiye nazaran yaraların sarılacağı bir sezon olacağını düşünüyorum.

Kısa Çalışma Ödeneği de 1 Temmuz itibarıyla kalktı. O anlamda da işletmecilerin sıkıntıları büyüyecek. Dolayısıyla ne kadar çok iş yapabilirlerse yaralarını o kadar sarabilecekler. Bugüne kadar yapılan yardımlar hep tüm sektörleri kapsayan yardımlar oldu. Açıklamalarda da hep dinliyoruz, turizm sektörü dışında sektörler canlanmaya başladı. Turizm sektörü maalesef hala sıkıntılar yaşıyor. Dolayısıyla belki sektör bazlı yardımlar, ekstra teşvikler açıklanabilir. KDV'nin yüzde bir olarak uygulanması bir ay daha uzatıldı. Bunun gibi destekler devam ederse sektör için çok iyi olur."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha