Hediye Güral Gür: Bugünlerde yok satardık ama şimdi doluluk oranımız...

Hediye Güral Gür: Bugünlerde yok satardık ama şimdi doluluk oranımız...
14 Ağustos 2020, 08:51
NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür otellerdeki doluluk oranları ve yeni yatırım planlarıyla ilgili bilgiler verdi.

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür Dünya Gazetesi Yazarı Vahap Munyar'a otel doluluk oranları ve yeni yatırım planlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Munyar'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Temmuz-Ağustos'ta yok satardık şimdi doluluk oranımız yüzde 40'larda

NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Sapanca ve Afyonkarahisar’daki otellerinin bugünlerdeki doluluk durumunu gözden geçirirken geçen yılı düşündü:

- Normalde temmuz-ağustos aylarında “yok” satar durumda olurduk. Bazı misafirlerimiz yer bulmak için araya özel ricacılar koyardı. Şimdi doluluk oranımız yüzde 40’larda.

COVID-19 sürecinin yoğun dönemi sonrasında NG Sapanca’nın kapılarını ilk açan otellerden biri olduğunu irdeledi:

- Doluluk önceki yıllardaki gibi olmasa da oteli açmamız gerekiyordu.

Hediye Güral Gür'le şehir otellerini, turizm sektörünü konuşmak üzere buluştuk. Sapanca’da mevcut otele komşu yeni projenin son durumunu sordum, anlattı:

Sapanca Enjoy'un açılışını bekletiyoruz

- NG Sapanca Enjoy’u 200 milyon liralık yatırımla tamamladık. Aslında açılışa hazır hale getirdik. Şimdilik açılışını bekletiyoruz. Bekleme döneminde küçük dokunuşlar yapmayı sürdürüyoruz.

İstanbul Basın Ekspres’teki Marriott markasıyla açmayı planladıkları otel yatırımının durumunu merak ettim, paylaştı:

- Oradaki rezidans bölümünde hayat başladı. Otel için bir süre daha beklemek gerekecek. Çünkü, İstanbul’daki mevcut otellerin doluluk durumu iç açıcı değil. Ayrıca, açılmayan oteller de var.

Ardından Antalya’da Türkiye İş Bankası’ndan satın aldıkları Phaselis Oteli’ndeki yatırım sürecini sordum, yanıtladı:

- Akdeniz ve Ege’deki tesislerin bir bölümünün doluluk konusunda şansı var. Rusya’dan turist gelişinin başlaması olumlu etki yapacak. Bizim de yatırımımız tüm hızıyla sürüyor. 2021 sezonuna yetiştirmek istiyoruz.

Yatırım hesaplarında bir sapma olup olmadığını sordum, şu yanıtı verdi:

- Yatırım aşamasında elbette bazı sapmalar olabiliyor. Şu anda 90 milyon Euro’luk yatırımla 517 odalı ilk resort otelimizi açabileceğimizi öngörüyoruz.

Afyon'da 3-4 yıldızlı otel yapacağız

Afyonkarahisar’daki otel üzerinde durdu:

- Antalya’daki yatırımımız sürerken bu ortamda yeni yatırıma başlamayı belki düşünemeyiz ama Afyon’daki otelin bulunduğu noktada bir tahsis almıştık. Onun süresini geçirmemek gerekiyor. Dolayısıyla Afyon’da 3 veya 4 yıldızlı otel yatırımı düşüneceğiz.

Ardından Bodrum ve Kapadokya’da yatırım için daha önce attıkları adıma işaret etti:

- Bodrum ve Kapadokya’da yer almıştık. Bodrum’daki Ortakent-Yahşi’de 160 odalı bir otel. İki yatırım için de henüz takvim belirlememiştik. Antalya’yı tamamlayıncaya kadar bekleyeceğiz.

Kimseyi işten çıkarmadık, kısa çalışma ödeneği turizm için sürmeli

NG Hotels kadrosunda 700 kişinin bulunduğunun altını çizdi:

- Kimseyi işten çıkarmadık. “Kısa çalışma ödeneği”nin faydasını gördük.

Sonra beklentisini dile getirdi:

- “Kısa çalışma ödeneği” başka bazı sektörlerde kaldırılsa bile turizm sektörü için sürmeli. Çünkü, COVID-19 sürecinde en büyük darbeyi turizm sektörü yedi."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha