Hediye Güral Gür: 2020'de yatırım için 300-500 milyon lira harcayacağız

Hediye Güral Gür: 2020'de yatırım için 300-500 milyon lira harcayacağız
10 Ocak 2020, 09:02
NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür Bloomberg "Üst Düzey" programına konuk oldu.

NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür Bloomberg "Üst Düzey" programına konuk oldu. Gür geçen seneye ilişkin sektör değerlendirmesi yaptı, yeni planlarını anlattı. Sapanca'daki otellerinin yanında ikinci bir tesise başladıklarını belirten Gür, " Bunu da bu senenin ikinci yarısına varmadan açmayı hedefliyoruz. İstanbul'da devam ettiğimiz bir şehir oteli projemiz var, bunu da 2021'de açmayı düşünüyoruz. Antalya Göynük'te bir tesis yapıyoruz onu da 2021 için sezona yetiştirmeye çalışıyoruz. 2020 özelinde aşağı yukarı 300 ila 500 milyon TL gibi bir rakam harcamayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Doluluklar yükseldi ama...

Turist sayısındaki artışın yükseldiğini belirten Gür, " Doluluklarımız yükseliyor ama henüz ortalama oda fiyatlarımız ve turizmden elde ettiğimiz gelirler arzu ettiğimiz seviyeye henüz gelemedi. Hem Bakanlık tarafında hem de sektörün bunları artırmak için planları ve projeleri var, umarız ki önümüzdeki dönem bunların meyvelerini göreceğiz." diye konuştu.

Finanmanıyla gelen yabancı yatırımcı pek yok

Gür otelcilikte yeni yatırımların önünün ne zaman açılabileceği sorusuna şu cevabı verdi: "Yatırımcı tabi önünü görmek istiyor, önünü görmesi için de tabiî ki talebin dengelenmesi lazım. Sektörün de stratejik sektör ilan edilmesiyle beraber ben yatırımcının da yüzünü bu tarafa çevireceğini düşünüyorum. Bizim sektördeki yatırımcılarımız çoğunlukla Türk yatırımcılar, elini taşın altına koyarak finansmanı ile beraber gelen yabancı yatırımcı pek yok. Finansman açısından da tabi sektör sıkıntıya girince kredi veren kuruluşlar da biraz tedbirli davranıyorlar. Dövizdeki dalgalanmalar da yatırımcıyı çok korkutuyor, kredinin getirdiği kur farkının yükü yatırımcıyı ciddi anlamda etkiliyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha