HIKVISION

HD, turisti otele bağımlı yapıyor

Bülent Ecevit
Bülent EcevitGazeteci - Yazar
13 Haziran 2019, 15:15

Turizmde 25 yılı aşkın süredir uygulanan Herşey Dahil (HD) sistemi yine tartışılmamış, yaptığı tahribat dile getirilmemişti. Belli adımlar uygulanarak HD’den vazgeçilmesi turizmin ana işlevi olan ‘toplumların kültür paylaşımı ile birbirlerine yakınlaşmasına’ büyük katkı sağlayacaktır.

Konaklama sektörü ve acenteler yıllardır sistemden çok da memnun olmadıklarını dile getiriyorlardı. Belki tur operatörleri pazarlama açısından memnun olabilirler, ama onlar da komisyonların düşük kaldığından yakınıyorlardı. Turistik merkezlerin esnafı ve yerel idareler ise, misafirlerin konakladıkları tesislerden dışarı çıkmadığı için şikâyetçiydiler. HD sistemiyle bir konaklama tesisinde kalan ziyaretçi, ne çevreyi geziyor ne de esnaftan alışveriş yapıyor. Tek seferlik bir ödeme ile tüm tatilini tek bir yerde geçiriyor. Misafir çıkmak istese bile, “Yemeğin de içeceğin de parasını ödedim, neden çıkayım dışarıya” diyerek tercihini zorluyor.

Yani tatil için ülkemizi tercih eden bir turist konaklama dışında neredeyse hiçbir harcama yapmıyor. Arada bir de ‘kriz’ olunca turizm ve ona bağlı onlarca sektör zarar ediyor ve binlerce turizm personeli işsiz kalıyor. Bu durumda ülke ekonomisinin tedavi edilmesi de çok zaman alıyor.

Bu gibi zamanlarda HD sistemi tartışılıyor, bir an önce bunun bitirilmesi gerektiği dile getiriliyor. Sonuç; değişen bir şey yok, sıkıntılar unutulup gidiliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, turist çekmek için Herşey Dahil sisteminden vazgeçilmesi gerektiği yönünde bir açıklama yaptı. Palandöken şöyle uyardı: “2023’te 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm hedefine ulaşmada öncelikli yapılması gereken her şey dahil sistemin kaldırılması olmalıdır. Konaklamanın dışında, gezen, dolaşan, alışveriş yapan turisti kazanmak için, turisti otele bağımlı olmaktan çıkartmalıyız. Çevredeki diğer güzelliklerin görülmesi, esnaftan alışveriş yapılması ekonomimizi de turizmimizi de canlandırır.”

BUTİK TESİSLERİN İSYANI

Her şey dahil sisteminin esnafa zarar verdiği artık bir gerçek. Bu durum son 9 günlük Ramazan Bayramı’yla birleştirilen tatilde de görüldü. Antalya’da konaklama sektörünün ‘butik’ üyeleri bayram öncesi isyan etti; “Antalya doldu diye açıklama yapılıyor. Oysa kent merkezinden birçok küçük işletme hala boş, arayan soran yok. Kaleiçi’nde onlarca güzel konaklama tesisi mevcut, çok daha ucuz fiyata kalınabilir. Bulunduğu kenti gezip tanıyabilir. Bölgenin kültürünü yaşamını öğrenme olanağı bulur.”

Yerli turistin tercih ettiği bölgelerden olan Alanya’da da durum ciddi. Bölgenin deneyimli gazetecisi Mehmet Ali Dim, sosyal medyada şöyle bir mesaj paylaşmıştı: Bayramda doluluğu küçük esnafa nasıl yansıdı diye soruşturdum. Kimse memnun değil. Demek ki, Alanya’nın ilacı yerli turist değil. Herşey dahille gelen turist de değil. Alanya’nın yüzünü güldüren yerleşik yabancılar ve apart müşterisidir. Bu böyle biline.”

İÇECEĞE SAAT SINIRI

Herşey Dahil sistemini zaman içinde bitirebilmek için küçük değişimler gerekir. Kimi çok yıldızlı oteller söz birliği yapmalı ve uygulamalı. Örneğin bütün işletmeler özellikle alkollü içeceklere saat sınırı getirebilir. Mesela 22.00’den veya 23.00’ten sonra alkollü içeceklere ücret tarifesi uygulanabilir. İlerleyen yıllarda da duruma göre daha erken saate çekilebilir. Ve 5-6 yıldan sonra bir değerlendirme yapılır, HD’de ücretsiz alkol uygulaması kaldırılabilir. Bu durumda misafirler konakladıkları tesisten dışarı çıkmayı tercih edebilirler. Bu durumun konaklama tesislerinin de faydasına olacağını düşünüyorum. İlgililer bunu ve detaylarını daha iyi değerlendirecektir elbette.

Tesis içinde iki tür misafir, yani HD müşterisi ve HD olmayan oda+kahvaltı müşterisi uygulaması da olabilir mi? Kontrol denetleme gibi zorlukları olabilir.

Hiçbir şey imkansız değildir; yapabiliriz…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha