Haydar Barut: 2021 için Türkiye'ye ilgi büyük!

Haydar Barut: 2021 için Türkiye'ye ilgi büyük!
21 Aralık 2020, 13:13
Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, 2020 yılı başında Türkiye'de turizm sektörünün o dönemki rezervasyonlara göre çok parlak göründüğünü ancak Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle başta turizm ve seyahat sektörleri olmak üzere bütün ekonomide büyük kırılmalar yaşandığını belirtti. Barut, olumsuz tüm gelişmelere rağmen devletin aldığı önlemler ve konaklama tesislerinde uygulanan güvenli turizm sertifikası programı sayesinde yıl ortasında turizmde kısmen açılım sağlandığını söyledi.

Tur operatörleriyle görüşmelerimizde Türkiye'ye ilginin büyük olduğunu görüyoruz

Gelecek yıl için bütün öngörülerin aşı çalışmalarının başarısına odaklı olduğunu kaydeden Başkan Barut, şunları söyledi:

"Avrupa'daki tur operatörü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde Türkiye'ye yönelik büyük bir ilgi görüyoruz. Aşı çalışmaları beklenen etkiyi sağlarsa gelecek yıl Türk turizminde büyük bir atılım olacaktır. Böyle bir durumda 2019 yılı rakamlarına ulaşabileceğimizi en kötü ihtimalle 2021 sezonunu 2019 yılının yüzde 10 eksiğiyle kapatabileceğimizi düşünüyorum."

Manavgat bölgesinin Türkiye'nin en büyük turizm destinasyonlarından biri olduğunu kaydeden MASTOB Başkanı Cengiz Haydar Barut, "Birçok otel turizm sezonunda açık olmamasına rağmen bu sezon, Manavgat'ta 1 milyon 150 bin misafiri konuk ettik. Bu rakam Antalya'ya gelen misafirlerin yaklaşık yüzde 35'ine tekabül ediyor. Bölgemizi ağırlıklı olarak Rus, Ukraynalı, İngiliz ve Alman tatilciler tercih etti" dedi.

Etiketler:Haydar Barut
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha