Hayaldi, gerçek oldu...

Hamit Kuk
Hamit KukPasso Tour
20 Temmuz 2018, 18:36

24 Haziran’la birlikte ülke olarak yeni bir yönetim sistemine geçmiş olduk. Artık Cumhurbaşkanlığı sistemiyle yönetilen bir Türkiye’de yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız yemin ederek göreve başladı. Yemin töreniyle birlikte bu yeni sistemde, ülkeyi yönetecek olan bakanlar kurulu açıklandı ve yeni bakanlarımız yemin ederek görevlerine başladı.

Bakanlar Kurulu açıklanırken, yeni Kültür ve Turizm Bakanımızın kim olacağı konusunda camiamızın oldukça heyecanlı olduğunu gördüm? Heyecanın yanında tahminler ve görüşler sosyal medyada dolaşırken, sonunda yeni bakanımız, sektörden, yani bizlerden biri olan sayın Mehmet Ersoy oldu.

Yazılarımı okuyanlar bilir, turizmin ülkemiz için, önemli ve stratejik bir sektör olduğunu, bunun için de sektörü yönetecek kişilerin doğru seçilmesi gerektiğini ve hatta sektörden gelen kişiler tarafından yönetilmesi gerektiğini savundum... Yazılarımda ve konuşmalarımda bu konuya özellikle vurgu yaptım. Sadece ben değil, birçok sektör çalışanı da aynı fikri dile getirdi. Bu kadar dillendirmeden sonra, haykırışımızı duyacak devlet büyüklerimizi bekleyip durduk. Sonunda duyan biri çıktı....

Bizi duyup, bu tercihi yapan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.

Zat-ı alilerinin, ülkemizin ekonomisi ve genç nüfusun istihdamı için turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu bilmesi, turizm sektörü için büyük bir şans olmuştur.

Tek bir endişem var o da bürokrasi...

Yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sektörün içinden geldiği için turizmciler olarak çok umutluyuz. Sayın Bakandan beklentimiz oldukça yüksek. Yıllarca derdimizi anlatmakta zorlandığımız Ankara’da, artık gözümüz kulağımız ve sorunları çözmek için bir temsilcimiz var.

Sayın Bakanın, otelcilik ve acentacılıktaki deneyimleri, sorunları anlayıp çözüm yolları bulmasında etkili olacaktır.

Fakat tek bir endişem var, o da bürokrasinin süreçleri uzatan prosedürleri. Prosedürleri aşmanın yolu da sayın müsteşarımızdan geçmektedir. Kendisinin, özel sektör ihtiyaçlarını hukuka ve devlet geleneklerine uygun, ama bir o kadarda hızlı bir şekilde karşılayabilecek şekilde bakanlık çalışanlarını koordine etmesini bekliyoruz. Böylece Sayın Bakanla bürokrasi arasında, aynı dili konuşma ortamını sağlayarak, süreci yönetebileceğine inanıyorum.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha