Havalimanlarından 255 milyon Euro kâr elde etti

Havalimanlarından 255 milyon Euro kâr elde etti
14 Şubat 2019, 09:36
Antalya'yı portföyüne ekleyerek 152 milyon yolcuya hizmet veren TAV 1 milyar 181 milyon Euro ciro açıkladı.

TAV Havalimanları, 2018 yılında 152 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket aynı dönemde 1,2 milyar Euro ciro elde ederken net kârı 255 milyon Euro oldu.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener büyüme stratejilerini oluşturan her üç alanda da başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi. Mayıs 2018’de Antalya Havalimanı’nı işleten şirketin yüzde 50 hissesini 360 milyon Euro karşılığında satın aldıklarını belirten Şener, şu ifadeleri kullandı: " Böylece portföyümüze 15. havalimanımızı ekledik. 2018 yılı organik büyüme açısından da kuvvetli geçti ve hem operasyonel hem de finansal olarak TAV Havalimanları’nın en iyi yılı oldu. Üçüncü büyüme alanımız olan hizmet şirketlerimiz artık kombine ciromuzun yüzde 37’sini oluşturur hale geldi. TAV İşletme Hizmetleri Premium Traveler ve HelloSky gibi markaların sahibi, İspanya merkezli GIS şirketinin çoğunluk hissesini alarak İspanya havalimanlarına giriş yaptı ve Güney Amerika ile Avrupa’da büyüme stratejisine ivme kazandırdı. ATÜ, Havaş, BTA ve TAV Teknoloji ile birlikte TAV’ın ayak izi Danimarka’dan Endonezya’ya 21 ülkede 76 havalimanına ulaştı."

2019 yılı turizm açısından daha kuvvetli geçecek

Türkiye’de turizm sektörünün çok başarılı bir yıl geçirdiğini belirten Şener, " 2018 yılında ülkemizi ziyaret eden Avrupalı ziyaretçi sayısı yüzde 33, Rus turist sayısı yüzde 26 ve dünyanın geri kalanından gelen turist sayısı ise yüzde 8 arttı. Böylece Türkiye’ye gelen turist sayısı tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. 2019 yılının turizm açısından daha da kuvvetli geçmesini bekliyoruz." diye konuştu.

Vadistanbul'da Genel Müdürlük binası satın aldı

İstanbul Atatürk Havalimanı işletme sözleşmelerinin Ocak 2021’de biteceğini ifade eden Şener, " Atatürk Havalimanı’nın ticari uçuşlara daha erken kapanmasından doğacak kaybımız DHMİ tarafından tazmin edilecek. Tazminat miktarının hesaplanması danışmanlığımızı yapan KPMG ile DHMİ’nin danışmanlığını yapan PwC arasında netleştirilmekte olan teknik görüşmelerin sonucunda mümkün olacak. Yeni havalimanını işleten şirketle TAV İnsan Kaynakları arasında çalışanların pürüzsüz bir geçiş süreci yaşayabilmesi için en yüksek seviyede koordinasyon halindeyiz. Ayrıca, Atatürk Havalimanı’ndaki ofis binamızı boşaltmamız gerektiği için Vadistanbul’da kendimize yeni bir genel müdürlük binası satın aldık." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha