Havalimanında PCR testi AB'yi yumuşatır mı?

Havalimanında PCR testi AB'yi yumuşatır mı?
27 Haziran 2020, 18:18
Turizmciler, gelen turiste havalimanlarında PCR testinin yapılmasının Avrupa Birliği'nin alacağı karara olumlu yansıyacağı görüşünde.

Sınırlarını turizm amaçlı ziyaretçilere açmaya hazırlanan Avrupa Birliği (AB) taslak metnine Türkiye’yi de aldı. Turizmciler ise Türk turiste kapılarını açmakla, turist yollamanın aynı olmadığını savunuyor. Öte yandan Türkiye’nin havalimanında test hamlesi ile taslağa girmiş olabileceği de belirtiliyor.

Seyahat uyarıları yasak olarak algılanıyor

Dünya'dan Selenay Yağcı'nın haberine gör, Türkiye- Almanya JetCo turizm grubu yöneticisi Mücella Kantaroğlu, Türkiye’den turist kabul etmekle seyahat uyarılarını kaldırmanın aynı şey olmadığını kaydederek, “Almanya örneğinde olduğu gibi. Almanya Türkiye’den gelen turistleri kabul edecek. Ancak seyahat uyarısı 31 Ağustos’a kadar devam ediyor. 48 saatten önce yapılmış testle ülkeye girebiliyorsunuz. Ancak seyahat uyarıları Almanlarda yasak olarak algılanıyor” dedi. Kantaroğlu, Almanya’nın ikna edilmesi ile diğer AB ülkelerinin de ikna edilebileceğini ifade etti.

PCR testi işe yarayacak

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise “Türkiye taslak listede ama tarih belli değil. Önümüzdeki hafta kesin listenin açıklanması bekleniyor. Bu meselede en önemlisi karantina uygulanmasının olup olmaması. Bizi de tartışıyorlar. Biz ‘havalimanında PCR testi yapalım’ dedik. Bu olumlu etki yaratmış olabilir. Turiste kapıyı açması bundan sonraki adımda turistlerin gelmesinin de önünü açar. Geçiş döneminde PCR testi işe yarayacak” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha