Havalimanı işletmeleri de destek istiyor

Havalimanı işletmeleri de destek istiyor
08 Temmuz 2020, 20:36
Pandemi havayolu işletmelerini de vurdu. Yap-İşlet-Devret kapsamındaki işletmeleri kiralama sürelerini bir yıl uzatmasını ve bu yılki kira ücretini de sözleşmenin bitişindeki son yıl tahsil etmesini istiyorlar.

YDA Dalaman Havalimanı Yatırım ve İşletme AŞ Genel Müdürü Cengiz Ayaz, “4 ayda büyük gelir kaybı yaşadık. Diğer havalimanı işletmeleri de aynı durum içerisinde. İşletme sözleşmemiz gereği Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne her yıl ödediğimiz milyon Euro’luk bir kira bedeli söz konusu ve bu bedeli ödeyebilmemiz için terminallerimizin dolmasına ihtiyacımız var. Oysa şu an hem kapasitemizin hem hedeflerimizin çok gerisindeyiz” dedi.

Dalaman Havalimanı’nın işletme hakkını 25 yıllığına aldıklarını hatırlatan Ayaz, “Buraya milyarlarca Euro’yu bulan çok ciddi bir yatırım yaptık” diyerek, şunları kaydetti: “2040 yılına kadar işletme hakkını elimizde bulunduruyoruz. Fakat 25 yıllık işletme süremizin bir yılı salgın nedeni ile kayıp yıl haline geldi. Salgın sürecinde devlet iş dünyasına pek çok destek sundu, biz de bunlardan yararlandık ama havalimanı işletmecilerinin bu kayıp yılın işletme sürelerinin sonuna eklemesi yönünde büyük bir desteğe ihtiyaçları var. Örnek olarak bizim işletme süremiz 2041 yılına uzatılabilir. Her şirketin işletme süresine bir yıl eklenebilir. Bu yılki kira ücretinin de eklenen yıl tahsil etmesi bizi rahatlatacaktır.

2019’da 5 milyon yolcu sayısına çok yaklaştıklarını ama yılsonunda yaşanan üzücü Thomas Cook’un iflası nedeniyle bu rakamı aşamadıklarını ifade etti. Olağanüstü sebepler olmadığı sürece 2021’de 5 milyon yolcuyu geçecekleri tahmininde bulunan Ayaz, pandemi nedeniyle 3 ay kapalı olmalarına rağmen personel çıkarmayarak işçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalanmalarını sağladıklarını dile getirdi. Ayaz, uçuşların yeni yeni başlayan 3- 4 iç ve dış hat uçuşunun havalimanı işletmesine katkı sağlamayacağını vurgularken, İngiltere, İrlanda ve Ukrayna’dan gerçekleşen uçuşların şu an çok sınırlı olduğunu sözlerine ekledi. Şuan için gelen uçuşlarda genel yolcu ağırlığının yurt dışında yaşayan Türkler ve Türkiye’de mülkü bulunan yabancılar olduğunu söyleyen Ayaz, “Bölge destinasyonuna turistlerin gelmesi lazım. Bunun içinde dünyadaki hava taşımacılığı kısıtlamalarının kalkması gerek” şeklinde konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha