Havacılık için kötümser senaryo!

Havacılık için kötümser senaryo!
26 Ekim 2022, 09:27
Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (Eurocontrol) Rusya'dan Avrupa'ya uçuş yasağının ne zaman biteceğine yönelik tahminde bulundu.

Eurocontrol, pandemi sonrası uçuşlarda eski günlere dönmenin zaman alacağını açıkladı. Eurocontrol tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Havacılıkta 2019'a tam dönüş 2025'ten önce olmaz

Daha önce uçuşlarda 2019 seviyelerine tam dönüşün 2024 yılında gerçekleşebileceğini öngören kuruluş şimdi bu tahminini 2025 olarak revize etti.

Eurocontrol, Rusya ve Avrupa hava sahasının kullanımında karşılıklı yasaklara, artan enerji fiyatlarına ve enflasyonun artmasına yol açan savaşa dikkat çekerek havacılığın iyileşmesinin "uzun ve acı verici" olacağı konusunda uyardı.

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle yılbaşından bu yana 2019 yılına göre uçak yakıt fiyatları %47, uçak bileti fiyatları ise %15 arttı.

Avrupa'dan Rusya'ya uçuş yasağı 2029'a kadar sürebilir

Eurocontrol 2028'in sonuna kadar Rus veya Ukrayna hava sahası üzerinden normal rotalara dönüş olmayacağını bildirdi. Eurocontrol'un açıklamasında "Ukrayna'daki olaylarla ilgili hava sahası kısıtlamaları, Baltık bölgesi, İskandinav ülkeleri ve Polonya üzerindeki uçuşların azalmasına neden olan Belarus ve Moldova için de geçerlidir." denildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha