'Hatay uçuşları durduruldu' iddiası... THY'den açıklama!

'Hatay uçuşları durduruldu' iddiası... THY'den açıklama!
17 Nisan 2023, 08:54
Kahramanmaraş merkezli depremlerde pisti zarar gören Hatay Havalimanı’nda uçuşların Mayıs ayına kadar yapılamayacağı iddia edildi. Konuyla ilgili THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'den açıklama geldi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6'lık depremlerde pisti büyük hasar gören ve Ankara Büyükşehir Belediye ekiplerinin müdahale ettiği Hatay Havalimanı ile ilgili ortaya çarpıcı bir iddia atıldı. Havalimanında uçuşların seçim dönemine kadar yapılamayacağı iddia edildi.

İstanbul’dan Hatay’a 14 Mayıs’tan itibaren bilet bulunabiliyor. Hatay'dan İstanbul yönüne olan uçuşlarda ise herhangi bir sorun bulunmuyor.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, deprem bölgesine uçuşlarda bir aksama olmadığını, 550 TL'lik sabit fiyat ile uçuşların sürdüğünü bildirdi. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, deprem bölgesine uçuşlarda bir aksama olmadığını, 550 TL'lik sabit fiyat ile uçuşların sürdüğünü bildirdi.

İmkanlar ölçüsünde ek seferlerin de yapıldığını kaydeden Ekşi, Hatay'a uçuşlarla ilgili kararların seçim nedeniyle alındığı ve uçuşların 17 Mayıs'a kadar durdurulduğu iddiasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı.

Ekşi: NOTAM nedeniyle yolcu alınmamaktadır

Ekşi, şunları kaydetti:

"İmkanlar ölçüsünde ek seferler de konulmaktadır. Hatay'a da bu çerçevede seferlerimiz aksamadan devam etmektedir. Hatay'a 16 Şubat tarihinden itibaren DHMİ'nin yayımladığı NOTAM sebebiyle gidişte yolcu alınmamaktadır. (İnsani yardım ve kurtarma amaçlı yolcular hariç) Hatay çıkışında ise normal yolcu alınmaktadır. Örneğin, 17 Nisan Pazartesi Hatay'dan 7 seferimiz bulunmaktadır."

Depremde hasar gören pistin onarılması için Ankara Büyükşehir Belediye ekipleri, çalışma gerçekleştirmişti...

NOTAM nedir?

İngilizce'de "havacılara bildiri" anlamına gelen "notice to airmen"in kısaltması olan NOTAM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiridir.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha