HIKVISION

Hasan Bayram: Ne UBER ne de taksiciler… Asıl kaybeden acenteler!

Hasan Bayram: Ne UBER ne de taksiciler… Asıl kaybeden acenteler!
19 Mart 2018, 11:57
TUSAD Başkanı Hasan Bayram, son günlere damgasını vuran taksiciler ile UBER’ciler arasındaki tartışmayı ve yaşanan gelişmelere ilişkin bir açıklama yaptı. Bayram, her iki tarafında yerine getirmesi gerekenlerin olduğuna dikkat çeken Bayram; asıl kaybedenin seyahat acenteleri olduğuna dikkat çekti. İşte o açıklamalar…

Son günlerde şiddet içeren saldırılara kadar varan taksiciler ile UBER şoförleri arasındaki polemik gündemdeki yerini koruyor. Konunun taraflarından farklı açıklamalar geldi. Hatta bu kapsamda mağduriyet yaşayan; transfer yapan acente yöneticilerinden de açıklamalar geldi.

Son olarak İstanbul Seyahat Acentaları ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Hem taksicilerin hem de UBER şoförlerinin yerine getirmesi gerekenlerin olduğuna dikkat çeken TUSAD Başkanı Hasan Bayram, bu süreçten asıl zararı görenlerin transfer yapan seyahat acenteleri olduğunu öne sürdü.

“Taksicilerin de turizm işi yapmaktan vazgeçmeleri gerekiyor”

“UBER’in turizmcilikten ve taksicilikten vazgeçmesi gerektiği gibi, taksicilerin de turizm işi yapmaktan vazgeçmeleri gerekiyor” diyen Hasan Bayram; yaşananları tutarsızlık olarak değerlendirdi.

“Eskiden sarının bir tonu vardı. Şimdi ise bir kaç tonu var”

İstanbul taksicilerinin Türkçe konuşanları taksilerine almamaya başladıkları günden bugüne UBER hızla tanınmaya başladığını ifade eden Bayram; “meşhur olmak başa beladır. Tartaklanır ve kurşunlanırsın. Taksiciler; kendilerinin sebep olduğu UBER’in yükselişinin önünü kavga ederek, meydan okuyarak kesemez. Eğer ön kesmek istiyorsan; sarı renklim değişim yaşayacaksın. Eskiden sarının bir tonu vardı. Şimdi ise bir kaç tonu var” dedi.

TUSAD Başkanı Hasan Bayram açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Taksiciler, UBER’in önünü kesmek istiyorlarsa VITO model lüks taksiler ile turizmcilerin ekmeğine göz koymak yerine, lüks binek araçlar ile kaliteli bir değişim yaratarak İstanbul halkına hizmet etmeyi ilke edinmelidirler.

“Taksiciler, “Nereye gidiyorsun?” sorusunu sormaktan vazgeçmeli”

Taksiciler artık lobilerine güvenmeyi bırakmalıdırlar. Çünkü UBER’in de lobisi var. Tek gariban kalan ise turizmciler. Taksiciler, “Nereye gidiyorsun?” sorusunu sormaktan vazgeçmedikçe; UBER yaşamaya devam eder. Son bir kaç yıldır taksiciler asli işi yerine turizm işini hedefe koydular. İstanbul’un havalimanlarında defalarca üye acentalarımızın personelini tartakladılar. Turistlerin gözünü korkuttular.

“Asıl zararlı çıkan acentalar…”

UBER denen korsan taşımacılıkta turizmde fiyatlamada acentalarımıza ciddi zarar ettirdiler. Bu kavga ve korsan taşımacılıkta asıl zararlı çıkan Körfez ve Ortadoğu Ülkelerinden turist getiren acentalar olmuştur.

“Borçlandır ve itaat ettir modeli Batı’nın modelidir”

UBER binlerce Türk gencine umut vererek borç altına sokarak lüks araç aldırmıştır. Avrupa’ya sermaye akıttıran UBER, korsan taşımacılığı ile UBER şoförlerinin çoğunun on binlerce ceza almasına sebep olmuştur. Borçlandır ve itaat ettir modeli Batı’nın modelidir.

“Herkes aslına dönmelidir”

Herkes aslına dönmelidir. UBER ülkesine, taksiciler taksiciliğine; seyahat acentalarını rahat bırakarak turizme hizmeti acentalarımız yapmalıdır.”

Yorumlar
Aziz kılıç
21 Mart 2018, Çarşamba 12:17
Teşekkürler başkanım doğru söz katılıyorum saygıyla selamlıyorum sayın başkanım hasan bayram
Mahmut ÖZTEK
20 Mart 2018, Salı 10:05
Teşekkürler hasan bey, yaptığınız doğru tespitler ışığnda turizm acentaları ve turizmci tüm çalışanların sesi olmaya, ayrıca bu tespitler ışığnda gerekli merciler nezdinde girişimlerde bulunup olumlu sonuçlar almaya çalışacağınızı ümit ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.
Mehmet Mazı
19 Mart 2018, Pazartesi 08:31
Tebrikler çok güzel tespitler
yusuf elmas
19 Mart 2018, Pazartesi 07:00
bundan 3 5 sene evvel turizm firmaalarına savaş açmışlardı
Mehmet kızıldağ
19 Mart 2018, Pazartesi 06:44
Sonuna kadar destekliyorum
Hüseyin bayrak
19 Mart 2018, Pazartesi 06:43
Bu uberin her yapmış olduğu iler hepsi korsan bizim ekmeyimizle oynuyorlar bunlar türkiyenin hiç bir faydası yok bu yüzden hasan baskanı destekliyorum çünkü gerçek olan budur uberin defolsun
Ömer kaya
19 Mart 2018, Pazartesi 06:34
kendi çıkarları uğruna ülke turizimini baltalamaktan çekinmeyen iki sektörün ceremesini ülke turizimi çekiyor ve bu olayların tümünde biz vitrinde sırunların dibini yaşıyoruzz düşününki ülkede turizim acentası olmak bir kaç kurumun şamar oğlanına dönderiliyor ve herkes sus pus malesef S.N Hasan bayram beyin bu konu hakkında fikirlerini cesurca paylaşmasından ötürü teşşekür ediyorum.
Ramazan karaoğlan
19 Mart 2018, Pazartesi 06:31
Ben kendi ülkemde hertürlü vergimi veriyorken hiç bir eksik belgem olmazken yeri geldiğinde korsan muamelesi görmek istemiyorum uber carem taksici esnafi gibi varlıklar yüzünden etik olmayan (uber,çarem vb.) Uygulamarı ben şahsen kendi ülkemde istemiyorum. Ve de taksici esnafi taksicilik yapsın turizm de olmasını biz turizm sektörüne yapılan büyük bir yanlış olarak görüyorum ....arz ederim.
Hasret Aykal
19 Mart 2018, Pazartesi 06:11
Aynen doğru taksiciler tur yapıyor Uber haksız yere tur ve transfer yapıyor arada bin bir emekle para harcayan ülkeyi tanıtan acenteleri eziyorllar artık yeter tusad ve tursab bu işe el koymalı yasal işlerini yapsın herkes saygılar
Ahmet özdemir
19 Mart 2018, Pazartesi 06:03
Kasap Bayram Beyefendi ne diyorsa Doğrudur sonuna kadar turizmde olarak arkasındayız başarılarının devamını oberyn sonunu görmek nasip olur inşallah elinde uğruna yüzde yirmi kazandırmak her Vatan hainini n boynunun borcu olsa gerek Elin gavuru bizim sırtımızdan kazandığı paralarla Ortadoğu'da masum insanlara zulmediyor bir milliyetçi olarak ülkesini seven bir insan olarak üzere hayır
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha