Hasan Ali Ceylan turizmcilerin çok fazla odalı oteller yapmasının sebebini açıkladı

Hasan Ali Ceylan turizmcilerin çok fazla odalı oteller yapmasının sebebini açıkladı
10 Mayıs 2023, 09:05
Sherwood Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan Antalya'da düzenlenen "Burada Turizm Çok" panelinde değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ve dünyanın önde gelen turizm destinasyonlarından Antalya'da düzenlenen Mesut Yar ile "Burada Turizm Çok" isimli organizasyonda turizm temsilcileri bir araya geldi.

Panelde konuşan Sherwood Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan, dünyada en iyi her şey dahil sistemin Türkiye'de uygulandığını bildirdi.

Türkiye'de arsa maliyetinin çok pahalı olması turizmciyi çok fazla oda yapmaya yöneltiyor

Turizmin karlılık oranı hakkında bilgiler veren Ceylan, "Turizmin en başında gelen sorunların başında maliyet geliyor. Madem bu iş iyi değil neden devam ediyorsunuz, diye sorulabilir. Demek ki herkes iyi yaptığı işte devam ediyor. En iyi bildiğimiz iş ve bu işi yapmaya devam ediyoruz. Doktorların da sorunu var ama devam ediyor. 1980'lerde turizm karlı bir sektördü, biz şimdi stabil olduğu dönemleri yaşıyoruz. Turizm eskisi kadar karlı bir sektör değil. Eskisi kadar karlı olması şu anki koşullarda mümkün değil. Türkiye'de otelleri üzerine yaptığınız arsa çok pahalı. Dünya genelindeki standartlara bakıldığı zaman arsa maliyetinin toplam turizm yatırımı içindeki payının yüzde 30'lardayken, Türkiye'de yüzde 60'larının arazi maliyeti olduğunu görüyoruz. Bu maliyette turizmciyi çok fazla oda yapmaya yöneltiyor. Ancak bu oda sayısıyla otelci maliyetini rantabl haline getiriyor. Dolayısıyla karlılıklar sadece oda sayısıyla baz alınıyor gibi bir döneme denk geliyoruz" dedi.

"Ülkemize gelen turist her şey dahile alıştı"

Türkiye'de her şey dahil sistemin verilmesi gerekenden çok daha iyi verildiğini vurgulayan Ceylan, "Sunduğumuz hizmetler, sunmamız gerekenin üzerinde. Burada misafir lehine bir fayda var. Türkiye misafiri buna alıştırdı ve misafir ülkemize geldiğinde bunu bekliyor. Bu beklentiyle turist geliyor. Bunda yeniden düzenlemeye gidilmesi gerekiyor. Her otelin her şey dahilde birbiriyle yarışması gerekmez. Her otelin bir her şey dahil standardının olması gerekiyor. Bunu da biz misafirden tahsil ettiğimiz rakama uygulamak zorundayız. Belirli bir plan çerçevesinde yeni standarda uyum sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Ceylan, Türkiye'nin dünya turizminin ayrılmaz parçası olduğunu dile getirerek, aile turizminde de Türkiye'nin en önemli destinasyonlardan biri olduğunun altını çizdi.

İstihdamı 12 aya yaymak oteller kapalı olduğu müddetçe bir ütopya!

İnsanlığa hizmet veren bir sektörün parçası olduklarının altını çizen Ceylan, "İnsana, insanla hizmet veriyoruz. Buraya gelen her misafir bizim için bir denetçi. Buraya misafir dinlenmek için geliyor. Herkes harika otel yapabilir ama size servis yapan kişinin hatası tatili berbat edebilir. Arkadaşlarımıza bakış açımızı biz bir aile olmalıyız. Arkadaşlarımın ihtiyaç duyduğu anda yanlarında gayret olmayı tercih ediyorum. Sektörümüz istihdam açısından kontrolümüz dışında olan sorunları var. Sonuçta sezonluk bir iş yapıyoruz. İstihdamı 12 aya yaymak oteller kapalı olduğu müddetçe bir ütopya, hayalden öteye gidecek bir şey değil. Bazı şeyleri düzeltmediğimiz müddetçe bu konu konuşmaktan öteye geçmez. Bizimle birlikte devletin de elini taşın altına koyması gerekiyor. Alkollü içeceklerimizin KDV'si indirilebilir, KDV söz konusu edilemiyor. Biz bunu indirilebilecek KDV'ye dahil edemiyoruz. En azından bu KDV'nin gerçekleştiği yılın takip eden kış ayında istihdam edilen personelin SGK maliyetlerine aktarılırsa bu ciddi bir istihdam artıracaktır" ifadelerine yer verdi.

Ceylan, teknolojik gelişmelerin tüm sektörleri etkilemesine rağmen turizm sektöründe teknolojinin hakim olma durumunun olmadığını, insanın insana hizmetin ön planda olduğunu belirtti.

Yorumlar
Emre Gain
25 Mayıs 2023, Perşembe 03:56
Antalyada kira başta olmak üzere her şey başını aldı gitti. 2 asgari ücret bile versen zor..
H kuru
21 Mayıs 2023, Pazar 09:14
Turizimden istikrarlı bir şekilde istifade edebilmek için misafirleri sadece para olarak görmemeli,yerleşim yerine yakın yerlerde gürültü kirliliği oluşturulmamalı,insanlar dinlenmek için geliyor ,maalesef turizim uğruna hem kendi halkımızın hemde misafirlerimizin huzurunun kaçmasına yöneticilerimiz kayıtsız kalıyorlar.
İrem
21 Mayıs 2023, Pazar 02:12
Yorumları okudum.hepsi haklı.personel bir iş yerinin aynasıdır.personel haklarını verir ve korursan oda verimli olur.isteyerek çalışır..onların hakları sömürülmez..peygamber efendimiz s.a.v işçinin alın teri kurumadan hakkını verin der..ama şimdi patronlarda bu anlayış yok..onların hakkıyla emeğiyle oteller zinciri kuruluyor günahtır..gerçekten bu işin okulunu okumamış dil bilmez.konuşmayı bilmezler bu sektör içindeler..tecrübeli elemanı istemezler.çünkü onşarın istediği ücreti vermez..5 kişinin işini bir kişiye yükler.adaletmi bu.kendinize gelin beyler
Burhan talan
15 Mayıs 2023, Pazartesi 08:55
Bende arkadaşa katılıyorum oteller teknik elaman olarak çalıştım ama çok iş az para yemekler inanın it önüne koy yemiyor burada çalışan insanlara veriyorlar bence oteller adam bulamayacak kendilerine acil düzeltmeleri gerek müdürler işten anlamıyor kendilerini dev aynasında görüyorlar bizler olmazsak onlarda olmaz
Kenan Nakışçı
13 Mayıs 2023, Cumartesi 12:39
Bir kaç istisna dışında, tüm turizm emekçileri maalesef modern kölelik yapmaktadır. Bunun da başlıca,sebebi işverenlerin insani yönlerinin gelişmemiş olmasına bağlıdır.Teknolji gelişir,sistemler yenilenir,konfor üst düzeyde olur,ama insana ve çalışana bakış hala kölelik düzeyinde kalır ve hiç değişmez.
Kızgın turizm emektarı
10 Mayıs 2023, Çarşamba 08:08
Biraz çalışan eleman ları küstürdükten sonra kimse bir söz söyle mesin sezon kötü deyip maaş az verip çok çalıtırıp bakmışsın adam ların 10 20 otele çıkıyor sonra da iki kelimeyi bir araya getiremeyen ni müdür yap sonra iş beliyorusunuz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha