Harika Güral: Avrupa pazarında 2015 rakamlarını yakalarız

Harika Güral: Avrupa pazarında 2015 rakamlarını yakalarız
sayfayı yazdır, turizm ajansı
18 Haziran 2017, 13:02
Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Ekonomide yükseliş olduğunu belirterek turizmde iyileşmenin başladığını” söyledi.

2016'da yara alan turizm sektörü, 2017 yılına hızlı girdi. Antalya'ya gelen turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 50 arttı. Avrupa'da yürütülen negatif algı nedeniyle sıkıntı yaşansa da Rusya ciddi bir artış grafiği içine girdi.

Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral turizm sektöründeki son gelişmeleri Sabah Gazetesi’nden Sinan Özedincik’e anlattı.

Sinan Özedincik’in Harika Güral ile gerçekleştirdiği söyleşinin bir kısmı şu şekilde:

2017 turizmde beklentileriniznasıl şekilleniyor?

Antalya, Rus pazarında 2014 rakamlarını yakalar hatta geçebilir. Bu yıl 3.4 milyon civarı Rus turistin geleceğini düşünüyorum. Türkiye'nin en büyük pazarı olan Avrupa ile yaşanan tatsızlıkların da çözüleceğine inanıyorum. Sezon başında ertelenen talep bugün artarak devam ediyor. Avrupa pazarında 2015 rakamlarını yakalarız diye düşünüyorum. Arap ülkelerinin bulunduğu diğer pazarlarda da toplam yüzde 507 artış yaşıyoruz. Bu pazarlardan geçen yıl ilk iki ayda 1.599 turist gelirken, bu yıl aynı dönemde rakam 9 bin 701'e yükseldi. Tüm bu veriler ve sağlanan istikrar ortamı 2017 yılı için ümidimizi artırıyor.

Sektör pazar çeşitliliğine odaklanmıştı.Şu an durum nasıl?

Rusya ile düzelen ilişkilerimiz sonrasında esas artış Doğu Blok ülkeleri olarak tabir ettiğimiz bölgede ve Arap ülkelerinde yaşanıyor. Ayrıca Belarus, Litvanya, Estonya gösterdikleri artışla bu yılın yıldızları olmaya adaylar.

Güral yurtdışında ne gibi tanıtımçalışmaları yaptı?

Ana pazarların yanı sıra küçük pazarlara da önem veren bir otel grubuyuz. Kriz dönemlerinde bunun faydalarını gördük, son iki yıldır bu çalışmalarımızın meyvesini topluyoruz.

Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız.

Yorumlar