Hamit Kuk: TÜRSAB'dan cevap bekliyoruz, yüzde beş nerede?

Hamit Kuk: TÜRSAB'dan cevap bekliyoruz, yüzde beş nerede?
29 Ağustos 2017, 13:30
Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Hamit Kuk, kaleme aldığı yazıyla müze ve ören yerleri biletlerinde TÜRSAB’ın % 5’lik payla ilgili hala neden açıklama yapamadığını sordu. İşte o yazı…

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Genel Sekreteri Hamit Kuk; kaleme aldığı yazıyla; geçtiğimiz günlerde çokça tartışılan müze ve ören yeri biletlerinin satışından acentelerin yasal hakkı olduğu halde kullanamadığı % 5’lik payla ilgili hala TÜRSAB’ın neden bir açıklama yapılmadığını sordu.

Hamit Kuk’un kaleme aldığı “TÜRSAB yüzde beş indirim konusunu neden açıklayamıyor?” başlıklı yazı şu şekilde:

“Bildiğiniz üzere Türkiye’deki müze ve ören yeri biletlerinin satış ve pazarlama işlemleri Turizm Bakanlığı tarafından ihale usulü yapılarak şirketlere verilmektedir. Bilet satış işleri uzun yıllar boyunca bir TÜRSAB iştiraki olan TÜRSAB Ltd. Şti tarafından seyahat acentelerine pazarlandı. Bu yıl artık başka bir şirket tarafından yapılıyor. Bu değişim sayesinde bizlerde bu işle ilgili birtakım yanlışlıkların olduğunu fark etmeye başladık.

Bakanlıkça bu ihaleler yapılırken ihale şartnamesinde seyahat acentelerine % 25 indirim verilmesi şart koşulurken yıllarca TÜRSAB Ltd. Şti bu şartlara uymamış ve üyelerine yüzde yirmi indirim yaparak satmıştır.

Geçen günlerde kamuoyunda çokça tartışılan müze ve ören yeri biletlerinin satışından acentelerin yasal hakkı olduğu halde kullanamadığı o yüzde beş payla ilgili TÜRSAB’dan herhangi bir açıklama gelmedi.

Biz bu yüzde beşlik payın nereye gittiğini merak ediyoruz? Yüzde yirmi beş hakkı olmasına rağmen yüzde yirmi indirimle bu biletleri satın alan TÜRSAB üyesi yüzlerce acentede neden daha pahalı bilet kullandı? Herkes bunu merak ediyor!

TÜRSAB’dan tatmin edici bir açıklama bekliyoruz.”

Saygılarımla,

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği SAYD

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha