Hamit Kuk: Mağduriyetler giderilmeli

Hamit Kuk: Mağduriyetler giderilmeli
24 Eylül 2019, 00:00
Thomas Cook’un iflası nedeniyle zarar gören turizmcilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söyleyen SAYD Başkanı Hamit Kuk, “Önceki yıllarda olduğu gibi sektörünün yalnız bırakılmaması sağlanmalıdır” dedi.

Dünyanın en eski tur operatörü Thomas Cook’un operasyonlarını durdurmasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Hamit Kuk, “Türk turizm sektörü olarak derin bir üzüntü duyduk” dedi.

Öncelikli hedefin Thomas Cook’la Türkiye’ye gelmiş turistlerin sorunsuz bir şekilde ülkelerine göndermek olduğunu belirten Hamit Kuk, “Sonra yine Kültür ve Turizm bakanlığımızın organizasyonunda bir kurul oluşturularak bahsi geçen iflas nedeniyle mağdur olan turizmci dostlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli adımların atılması ve bu hususta daha önceki yıllarda olduğu gibi sektörünün yalnız bırakılmaması sağlanmalıdır” dedi.

SAYD’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Basın Bildirisi

1841 yılında kurulmuş olan ve dünyanın en eski tur operatörü Thomas Cook 23 Eylül tarihi itibariyle operasyonlarını durdurma kararı almasından dolayı Türk turizm sektörü olarak derin bir üzüntü duyduk.

Dünya turizm pazarında çok önemli bir yeri olan ve birçok ülkeye turist gönderen firmanın bünyesinde, Türkiye’ye de turist getiren Neckermann, Bucher, Öger Tours, Air Marin ve Thomas Cook markalarını barındırıyordu. Bu firmalarla ülkemize gelen ve hali hazırda tatillerini yapmakta olan yaklaşık 43 bin yolcunun olduğunu öğrendik. Türk turizm sektörü olarak ilk hedefimizin bu yolcuların sağ salim tatillerini yapıp ülkelerine iyi anılarla dönmesini sağlamamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu amaçla Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde başta Antalya olmak üzere tüm turistik bölgelerde kurulan kriz masaları ile sürecin en az hasarla atlatılarak sonraki döneme ilişkin tedbirlerin alınması için çalışmaların bir an önce başlatılması gerekir.

Thomas Cook yolcularının tatil operasyonlarının sağ salim gerçekleştirildikten sonra yine Kültür ve Turizm bakanlığımızın organizasyonunda bir kurul oluşturularak bahsi geçen iflas nedeniyle mağdur olan turizmci dostlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli adımların atılması ve bu hususta daha önceki yıllarda olduğu gibi sektörünün yalnız bırakılmaması sağlanmalıdır.

SAYD olarak bu süreci takip ederek gerekli adımların atılması için her türlü çalışmaya katkı koymaya hazır olduğumuzu tüm turizm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Hamit KUK

Yönetim Kurulu Başkanı

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha