Hamit Kuk: Ajet'i kutluyoruz ucuz havayolu şirketleri Türk turizmini geliştirecek

Hamit Kuk: Ajet'i kutluyoruz ucuz havayolu şirketleri Türk turizmini geliştirecek
17 Temmuz 2023, 11:51
THY'nin alt markası Anadolujet'in yoluna 'Ajet' olarak düşük maliyetli havayolu şirketi olarak devam edeceğinin açıklanması turizmcileri de heyecanlandırdı. SAYD Başkanıyken 2017'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Turizm Şurası'nda da Türk markalı ucuz havayolu şirketinin kurulmasını istediklerini belirten TÜRSAB Başkan Danışmanı ve Passotour Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk, ucuz havayolu şirketinin Türk turizminin rekabet gücünü artıracağını söyledi

Türk Hava Yolları (THY) geçtiğmiz günlerde Anadolujet'in lowcost olarak hayatına devam edeceğini duyurmuştu.

İsmi Ajet oldu, düşük maliyetli havayolu olarak hizmet verecek

THY'den KAP'a yapılan açıklamada "Yönetim Kurulumuzca Ortaklığımızın AnadoluJet markasının global standartlarda düşük maliyetli hava yolu olarak faaliyetlerine devam edebilmesi ve pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirebilmesi amacıyla faaliyetlerinin %100 Türk Hava Yolları iştiraki olarak kurulacak olan "AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi" altında devam ettirilmesine karar verilmiştir." denilmişti.

Hamit Kuk: Yıllar önce gündeme getirmiştik, ucuz havayolu şirketleri Türk turizmini geliştirecek

TÜRSAB Başkan Danışmanı ve Passotour Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Kuk Türk turizminin rakipleriyle rekabet edebilmesi için ucuz havayolu şirketlerinin kurulması gerektiğini önerisini 2017'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın organizasyonuyla gerçekleştirilen Turizm Şurası'nda SAYD olarak gündeme getirdiklerini söyledi. Kuk Şura'da kabul edilen tebliğlerinde şu görüşlere yer verdiklerini anlattı: " Son yıllarda low cost diye tabir edilen düşük maliyetli havayolları ortaya çıkarak pazarlardaki rekabet kurallarını yeniden yazmaya başlamıştır. Tüm dünyada etkili olan bu uçuş modeli hızla artmaktadır. Özellikle turizm pazarındaki rakiplerimiz olan ülkelere yönelik bu tarz uçuşlarının artması, onlarla rekabet edebilme konusunda sektörümüzü oldukça zorlamaktadır. Hem kitle turizminin ve hem de bireysel turizmin gelişmesi için hedef pazarlardan ülkemize yönelik düşük maliyetli havayolları olanakları yaratmak Türk turizmi için çok önemlidir. Bunun önemini daha iyi anlamak için pazarlardaki rakiplerimizin durumuna bakmak gerekir.

Ucuz havayolu şirketleri her gün Avrupa şehirlerinden rakiplerimiz İspanya ve Yunanistan'a bireysel turist taşıyor

Her gün Avrupa’nın değişik şehirlerinden İspanya, Yunanistan gibi rakip ülkelere uçak seferleri düzenlenmektedir. Düzenlenen bu seferlerin önemli bir bölümü ise düşük maliyetli diye adlandırılan uçuşlarla sağlanıyor. Başta Ryanair, EasyJet, Germanwings gibi uçak şirketleri olmak üzere ekonomik fiyatlara koltuk satan birçok uçak şirketi bu ülkelere turist taşımaktadır.

Almanya’nın saygın ve yüksek tirajlı turizm aktüel dergisi olan FVW dergisinin araştırmalarına göre sadece 2014 yılında İspanya’ya giden ziyaretçilerin yüzde 46’sının düşük maliyetli havayolları ile gerçekleşmiş olması olayın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir (FVW Touristik and Business Travel Germany, 2015). Hiç şüphe yok ki bu oranın 2016 yılında daha arttığını ve yüzde 50’lere ulaştığını görmekteyiz. Bu artışın yukarı doğru bir ivme ile ileriki yıllarda da devam edeceği aşikârdır.

Turizm pazarındaki rakiplerimizde durum böyleyken ülkemize yönelik düşük maliyetli havayolları maalesef yoktur. Bu tip uçuş modellerini kısmen benimsemiş birkaç yerli havayolu şirketimiz olsa da bütüne baktığımızda bu iş için yeterli altyapı ve kapasiteyi oluşturamamışlardır. Diğer mevcut uçak şirketlerimiz ya normal tarife ile ya da charter (özel toplu taşıma) uçuşlar yapmak şeklinde uçmaktadır."

Ajet, easyjet ve Ryanair'le de rekabet edecek, ucuz bilet Avrupalıyı Türkiye'ye çekecek

Turizm Şurası'nda dile getirdikleri ucuz havayolu kurulması önerisinin 6 yıl sonra da olsa hayata geçirilme kararından memnuniyet duyduklarını belirten Kuk " Her lüks firmanın bir alt markası vardır. THY'nin de tamamen ekonomik uçuşlara yönelecek böyle bir alt markaya sahip olacak olması çok sevindirici bir durum. İspanya'nın yıllardır uyguladığı sistemi Türkiye'de geç de olsa uygulamaya başlayacak. Özellikle turizmin ön ve arka sezonları olarak nitelendirilen yaz öncesi ve yaz sonrası dönemde Türkiye'ye bireysel olarak gelecek turist sayısında büyük artış yaşanacak. THY'nin kuracağı Ajet, easyjet ve Ryanair gibi Türkiye'ye de çalışan Avrupalı ucuz havayolu şirketleriyle de rekabete girecek. Bu sayede bilet fiyatları da ciddi anlamda düşecek. Bireysel seyahat eden bir çok Avrupalı turist, İspanya'nın yanısıra Türk tatil beldelerine de ucuz uçma fırsatı yakalayacak. Ajet'in kurulması Türk turizminin rekabet gücüne önemli katkı sağlayacak" dedi.

Yorumlar
Ercan kaçar
28 Temmuz 2023, Cuma 10:01
yorum yazmaya bile gerek Yok ama , her zaman takip ettiğim Turizm ajansına da zarar verdiğini düşünerek mecburen birşeyler yazacağım. Efendim alınan evlerin (turizm amaçlı) kiraya verilmesi normalmiş te, İspanya'da böyleymiş de , (kendi evide var herhalde) asılsız, mantıksız yazılar...Pekii,, bizim gibi , vergi levhası alabilmek için bı dünya uğraşan, ve bir sürü değişik vergileri ödeyen, küçük otel, pansiyon ve apartların suçuu nedir??? Bı cevap versin bakalım...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha