Hamit Kuk: Acentalar o paraları geri alamadı, en büyük korkumuz...

Hamit Kuk: Acentalar o paraları geri alamadı, en büyük korkumuz...
01 Temmuz 2020, 08:39
TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Hamit Kuk TÜRSAB TV'deki 'Turizme Global Bakış' programında değerlendirmelerde bulundu.

TÜRSAB TV’de yayınlanan ve Bilgi Teknolojileri, Medya ve İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Turizme Global Bakış” programının bu haftaki konukları arasında TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk da vardı.

Otel ve havayolundan paraları geri alamadık, bize uygun kredi olanakları sağlansın

Programda TÜRSAB’ın pandemi sürecinde yaptıklarını detaylı şekilde anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Devletin kısa çalışma ödeneği kararlarında seyahat acentalarına pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini vurguladı. Ayrıca turizmin dijitalleştiğine dikkat çeken Hamit Kuk, pandemi sürecinde seyahat acentaları için Bakanlık tarafından alınan kararla evden çalışma izninin de yasal düzenlemeyle sürekli hale getirilmesini beklediklerini ifade etti.

Kasım'da erken rezervasyon çalışmaları başlayacak, acentalar hangi parayla bunu yapabilecek?

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Turizm sektörü ilk 6 ayı kaybetti. Yüzde 70 kaybımız var. Ağustostan itibaren bütün kapılar açılsa bile 50 milyon turist hedefinin yüzde 30’luk kısmını karşılayabiliriz. Almanya ve Rusya Türkiye turizm sektörünü domine eden iki önemli pazar, oralardaki kırılma yan pazarları da etkiliyor. Rus pazarı gerileyince Azerbaycan Belarus, Almanya pazarında gerileme olunca İsviçre, Fransa bütün Avrupa ülkelerinde gerilemeye neden oluyor. Almanya’da çok ciddi bir Türkiye sempatisi var. Türkiye olmazsa olmaz pazar, bizim kadar onlar da çaba gösteriyor. Sayın Bakanlarımızın Perşembe günü yapacağı ziyaret çok önemli. Bu saatten sonra karşılıklı mutabakat oluştuktan sonra bu işin normale dönmesi temmuzun üçüncü haftasını bulur. Geriye 3 aylık sezon kalıyor. Bu 3 aylık süreç Antalya, Ege’ye yetmez. Turizmciler olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Almanya ve Rusya’daki muhataplarımızla sık sık görüşüyoruz bu işin çözülmesi için üstümüze düşen çalışmayı yapıyoruz ama iş dönüp dolaşıp ülkeler arası siyasal ekonomik menfaatlere çıkıyor. Temmuz ayı geldi, 2021 sezonu için çalışmaya başlanacak. Reklam, pazarlama faaliyetleri kasım ayına kadar sürecek. Kasımda erken rezervasyon beklentisi içine girilecek. Biz şimdi hangi parayla bunu yapacağız? Seyahat acentaları otel ve hava yolundan paralarını geri alamadı. Bize uygun kredi olanakları sağlansın. En büyük korkumuz endişemiz bu durum şu aşamada. Seyahat acentalarına destek verilmezse turizmden bahsedilmez. Seyahat acentalarına pozitif ayrımcılık yapılması lazım. Biz talepleri ilgili bakanlıklara iletiyoruz.” sözleriyle seyahat acentalarının beklentilerini sıraladı.

Yorumlar
Necati
02 Temmuz 2020, Perşembe 01:04
Hamit bey sizi kutlarım. açıklamalarınız turizmin şuanda içinde bulunduğu zor durumu anlatıyor. Ancak acenteler TÜRSAB Başkanı Firuz beyi daha aktif istiyor.Firuz beyin şu anda her gün Tv programlarına çıkıp durumun ciddiyetini rakamlarla anlatması ve acentaların ayakta kalabilmesi için devletin gerekli yardımları yapması gerektiğini hergün her saat bıkmadan usanmadan izah etmesi lazım. Fakat bu performansı başkandan bu zaman kadar göremedik. Hangi seyahat acentası arkadaşımla konuşsam işlerinin neredeyse tamamen durduğunu finans problemlerinin dayanılmaz boyutlara ulaştığını söylüyor. Türsab, Bakanlık ve devlet bu zamanlar için vardır. Maalesef şuanda Türsab'ın turizmdeki eski etkin rolünü bile göremiyoruz. Bu süreci TÜRSAB iyi yönetemedi. Acentalar kaderlerine terk edilmiş vaziyette.Başkanın,Gün kişisel çekişmelerin günü değildir. birlik ve bereberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Biran önce çözüm lazım yoksa acentasız birlik üyesi olacaksınız.
Haydar Dursun
01 Temmuz 2020, Çarşamba 11:24
Dolapta kavurmada var seyahat acentalarına ayrılmış hatırlatalım.. Seyahat acenteleri olmassa bu millet ne yer ne içer eğer acentalar olmassa perişan oluruz Allah korusun. Devlet acilen topladığı vergileri acentalara aktarsın. oteller acentalara 99% indirim yapsın uçaklar yolcularını bedava taşısın centerler acentacılara verdikleri ayak bastı paralarını en az 2 katına satıştan verilen komisyonlarını en az 3 katına çıkarsın balonlar acenta ücretlerinde en az 80% indirim yapsın yoksa acentalar batar onlar batarsa biz biteriz. Tursab olmassa biz ne yaparız Firuz beye hürmetler bakalım bu geçecekmi sansürü .-)
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha