Halojen ampuller yasaklanıyor

Halojen ampuller yasaklanıyor
26 Ağustos 2018, 20:45
Halojen ampuller Avrupa'da 1 Eylül'den itibaren yasaklanıyor.

60 yıldan beri Avrupa'da ev ve sokakları aydınlatan halojen ampuller, 1 Eylül'den itibaren yasaklanıyor. Enerji tasarrufu için kıta genelinde bu ampullerin yerini LED lambalar alacak.

LED lambalar, halojen ampullerin beşte biri kadar enerji tüketiyor. Geçiş sürecinin tamamlanmasıyla, karbon salımının bir yılda 15 milyon ton azalacağı belirtiliyor. Bu, Portekiz'in elektrik tüketimine eşit.

Hane başı yılda 145 dolar tasarruf edilecek

Ampul üreticisi Philips, halojen ampullerden LED'e geçişle İngiltere'de ortalama bir hanenin elektrik faturasının 112 sterlin (yaklaşık 145 dolar) azalacağını söylüyor.

Ortalama iki yıl bir halojen ampul dayanırken LED lambaların ömrü 15-20 yıla kadar çıkabiliyor.

LED lambalar, halojen ampullerden daha pahalı. İngiltere'de bir evde ortalama 10 ampul kullanılıyor.

Tercih halka bırakılsın

İngiltere'de Avrupa Birliği karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi LED lambaların pahalı olmasının dar gelirlilere masraf olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi tercihin halka bırakılması gerektiği kanaatinde. Yeni uygulamayla birlikte, stoklar tükeninceye kadar halojen ampullerin satışına izin verilecek.

Evdeki fırın ve benzeri yerlerde kullanılan, kapsül, lineer ve düşük voltajlı reflektör halojen ampuller yasak kapsamına alınmıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha