Hakem heyetlerine başvuruda 'durma' süresi uzatıldı

Hakem heyetlerine başvuruda 'durma' süresi uzatıldı
04 Mayıs 2020, 10:12
Tüketici hakem heyeti başvurularına ilişkin durma süresi uzatıldı.

30 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresinin Uzatılmasına Dair Karar” başlıklı Cumhurbaşkanı kararı ile; Kovid-19 salgın hastalığının Türkiye'de yayılmasını ve yargı alanında doğabilecek hak kayıplarını önlemek amacıyla yargıda dava açma, başvuru, şikayet, itiraz ve ihtar gibi süreler, hak düşürücü süreler ve bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin durma süreleri uzatıldı.

15 Haziran 2020'ye uzatıldı

Durma süreleri 1 Mayıs 2020'den 15 Haziran 2020'ye kadar, salgın hastalığın yayılma tehlikesinin daha önce ortadan kalkması halinde yeniden değerlendirilmek üzere uzatıldı.

TÜRSAB'ın başvurusuyla durdurulmuştu

Konuyla ilgili TÜRSAB'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

" Koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında alınan önlemler sebebiyle gerçekleşen seyahat iptallerine bağlı olarak; tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların durdurulması ve bu sürelerle ilgili Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılması yönünde T.C. Ticaret Bakanlığı’na yapmış olduğumuz taleplerimiz olumlu sonuçlanmış olup, Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yayımlanması ile tüketici hakem heyeti başvuruları 30 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştu.

30.04.2020 tarihli karar sonucunda Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile düzenlenen tüketici hakem heyeti başvurularına ilişkin durma sürelerinin de 1 Mayıs 2020'den 15 Haziran 2020'ye kadar uzatıldığını siz değerli üyelerimizin bilgilerine sunarız."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha